یکی از مشکلات رایج در ساختمان های مسکونی گرفتگی چاه آشپزخانه با مسیر لوله کشی فاضلاب به آن است. در این مطلب قصد داریم علت گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه و روش‌های باز کردن آن را با هم مورد بررسی قرار دهیم و نکات مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید را با شما به اشتراک بگذاریم. 

روش های خانگی بازکردن چاه آشپزخانه

امروزه روش های مختلفی به صورت خانگی مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام از آنها میزان تاثیرگذاری خاص خود را دارند. استفاده از روش های خانگی به راحتی برای شما امکان پذیر خواهد بود و بدون هیچ مشکلی می توانید از آنها استفاده کنید. 

بهتر است به یاد داشته باشید که همواره امکان حل مشکلات این چنینی در خانه وجود ندارد. برای همین اگر گرفتگی لوله آشپزخانه بیش از حد بود باید به مجموعه  یا افرادی که تجهیزات، تجربه و تخصص کافی در این زمینه دارند مراجعه کنید. متخصصین ما به عنوان لوله بازکنی شهر زیبا، غرب تهران و سایر بخش های پایتخت می توانند خدمات تخصصی در این خصوص را در اختیار شما بگذارند. 

بنر لوله بازکنی فوریاستفاده از فنر یا سیم بلند و خمیده

لوله بازکنی با فنر بدون کثیف کاری که در محله حکیمیه انجام شده استاگر علت گرفتگی لوله آشپزخانه وجود مواد مزاحم در بخش ابتدایی مسیر فاضلاب باشد، برای رفع می توانید از فنر یا سیم های بلند و خمیر استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از یک سیم ضخیم و بلند که سر آن را به صورت قلابی خمیده کرده اید، می تواند راهکار مناسبی باشد که امکان بیرون کشیدن عوامل مزاحم مانند مو، چربی و بازمانده غذا را به شما می دهد.

 البته برای این کار باید به یاد داشته باشید که فشار بیش از حد بر روی سیم بلند یا فنر ممکن است باعث هدایت عوامل مزاحم به بخش های جلوتر از لوله شود. در نتیجه بعد از آن برای رفع گرفتگی به خدمات تخصصی نیاز خواهید داشت.

اما وقتی سر فنر به صورت قلاب وارد لوله شود و کم کم محتویاتی که باعث گرفتگی آن شده‌اند را بیرون بکشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود. در پایان نیز برای اطمینان از باز شدن لوله، می توانید مقدار زیادی آب داغ را به صورت ناگهانی در مسیر فاضلاب بریزید و به این صورت اجازه دهید که سایر عوامل مزاحم ریز که ممکن است دوباره باعث گرفتگی شوند به انتهای مسیر هدایت گردند. 

استفاده از محلول نمک و سرکه

جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن و گرفتگی لوله فاضلابیکی از مایعاتی که به صورت خانگی برای لوله بازکنی استفاده میشود ترکیب سرکه و نمک است. برای انجام این کار می توانید حدود یک سوم فنجان سرکه را با یک سوم فنجان نمک ترکیب کنید و سریع آن را درون لوله فاضلاب بریزید. همچنین بهترین زمان برای انجام این روش شب است. چرا که میزان آب ریزی در مسیر خروجی فاضلاب آشپزخانه معمولا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و می توانید اجازه دهید تا این محلول کم کم مسیر فاضلاب را رسوب زدایی کند. البته برای انجام این کار می توانید مستقیماً نمک را درون لوله بریزید و سپس سرکه را به آن اضافه کنید تا تمامی گاز و خاصیت اسیدی آن باقی بماند و به از بین بردن رسوبات کمک کند. در مرحله نهایی نیز نوبت به شستشوی لوله با آب پرفشاری آب داغ فراوان می رسد که تاثیر مناسبی روی نتیجه فرایند لوله بازکنی خواهد داشت. 

استفاده از جاروبرقی های تر و خشک

جاروبرقی های مدرن امکان مکش مایعات را نیز دارند و از همین رو می توانند برای بازکردن لوله فاضلاب آشپزخانه گزینه بسیار خوبی باشند. معمولاً بر روی این جاروبرقی ها امکان تغییرات تنظیمات به مکش مایعات توسط این دستگاه وجود دارد.

 در نتیجه شما می توانید ورودی جاروبرقی را مستقیماً درون لوله بگذاریم و اطراف آن را به خوبی آب بندی کنید. پیشنهاد ما این است که حتما از یک کیسه جاروبرقی قدیمی و کهنه استفاده نمایید تا از خراب شدن کیسه جاروبرقی خود جلوگیری کرده باشید. این روش در شرایطی که عوامل انسداد لوله مختصر باشند، می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

استفاده از آب جوش برای باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه

آب جوش برای تمیز کردن لوله فاضلابیکی از روش های بسیار ساده برای رفع گرفتگی چاه آشپزخانه استفاده از آب جوش می باشد. برای انجام این روش کافی است یک بطری بزرگ آب جوش آماده کنید و آن را کم کم درون لوله فاضلاب بریزید. بهتر است این کار را در سه یا چهار مرحله انجام دهید و هر بار منتظر باشید تا آب داغ عوامل به وجود آورنده گرفتگی لوله را به سمت انتهای مسیر هدایت کند. 

البته باید در نظر داشته باشید که این روش نیز در بعضی موارد که میزان گرفتگی لوله بالاست نمی‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. در چنین شرایطی بهتر است قبل از هر اقدام دیگر با شرکت ارائه دهنده خدمات لوله بازکنی فوری نزدیک به محل خود تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید. 

 استفاده از جوهر نمک یا سایر مایعات اسیدی

جوهر نمک برای باز کردن لوله فاضلاباستفاده از جوهر نمک یا سایر مایعات اسیدی برای باز کردن لوله آشپزخانه می‌تواند گزینه خوبی باشد. برای این کار کافیست سه فنجان جوهر نمک را به نیم گالن آب سرد اضافه کنید و آن را درون لوله فاضلاب بریزید. بعد از ریختن مایع درون فاضلاب نیاز دارید که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید و اجازه دهید تا خاصیت اسیدی جوهر نمک رسوبات ایجاد شده را از بین ببرد. در مرحله نهایی نیز برای اتمام کار می‌توانید درون لوله را با آب داغ شستشو دهید و حتی چند بار این کار را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. 

نکته قابل توجه در این روش آن است که اگر نکات ایمنی مانند استفاده از ماسک و دستکش را جدی نگیرید ممکن است به سلامتی خود آسیب برسانید. پس بهتر است این روش را با احتیاط فراوان انجام دهید. 

باز کردن سیستم فاضلاب زیر سینک ظرفشویی

چک کردن اتصالات به منظور باز بودن لوله ها که در منطق حکیمیه انجام شده استمسیر پر پیچ و خم لوله های فاضلاب زیر سینک ظرفشویی همواره محل خوبی برای تجمع رسوبات و عوامل مزاحم خواهند بود. شما می توانید با استفاده از یک تا چهار قسمت این سیستم لوله را باز کنید. البته فراموش نکنید که قبل از همه چیز بهتر از یک سطل بزرگ زیر این قسمت قرار دهید تا از ریختن فاضلاب در کابینت خود جلوگیری کرده باشید. بعد از اینکه با دقت تمامی قسمت های این بخش از فاضلاب را باز کردید، نوبت به ما می رسد که محتویات آن را درون سطل تخلیه کنید.

در ضمن از آنجایی که این مسیر دارای پیچ و خم زیادی استفاده از یک مسواک کهنه و بلا استفاده می تواند اجازه دهد تا به راحتی تمام عوامل مزاحم را از بین ببرید. اگر این قسمت از مسیر فاضلاب آشپزخانه دچار مشکل شده باشد استفاده از این روش بسیار مناسب خواهد بود و حتی خودتان نیز با چند ابزار ساده مانند پیچ گوشتی و آچار می توانید این بخش را باز و بسته کنید. به یاد داشته باشید که بخش‌هایی مانند زانوی و لوله مارپیچ بیشتر از سایر قسمت ها در معرض گرفتگی هستند. پس حتماً وضعیت باز شدن این قسمتها را با دقت مورد بررسی قرار دهید تا نتیجه کار باب میلتان باشد. 

استفاده از ترکیبات غیر شیمیایی در خانه برای باز کردن مسیر فاضلاب آشپزخانه

یکی از ترکیبات غیر شیمیایی که در هر خانه می توانید آن را تهیه کنید استفاده از جوش شیرین و نمک است. در این روش کافی است  نیم فنجان جوش شیرین را با نیم فنجان نمک مخلوط کرده و آن را درون مسیر فاضلاب آشپزخانه بریزید. بعد از آن باید حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا این ترکیب درون فاضلاب با آب موجود و نه اطراف لوله ترکیب شود و روند رسوب زدایی را انجام دهد. این روش در زمینه از بین بردن چربی ها می تواند بسیار کارآمد باشد. 

همچنین برای اینکه نتیجه نهایی باب میل شما باشد می توانید در پایان کار با آب داغ و آب پرفشار مسیر لوله را شستشو دهید. یکی دیگر از ترکیبات خانگی که روند استفاده از آن به همین صورت می‌باشد محلول سرکه و جوش شیرین است. البته در زمان استفاده از این روش باید به یاد داشته باشید که سریع بعد از ریختن جوش شیرین درون سرکه باید آن را در مسیر فاضلاب بریزید تا اثربخشی خوبی داشته باشد. 

استفاده از مواد شوینده برای باز کردن لوله

لوله بازکنی با مواد شیمایییکی از روش های ساده برای رفع گرفتگی چاه آشپزخانه مسیر فاضلاب و آن این است که یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی را درون ظرف آبی بریزید و آن را بجوشانید. این موضوع باعث می شود تا مایع ظرفشویی به خوبی با آب مخلوط شود و مانند یک محلول روان کننده عملکرد داشته باشد.

این روش به خصوص در شرایطی که ذرات یا مواد جامد به وجود آورنده گرفتگی لوله بزرگ باشند می تواند بسیار خوب عمل کند. در پایان کار نیز می توانید آب داغ یا آب پر فشار وارد سیستم لوله کنید تا تمامی ذرات مزاحم را بشویید.  همچنین بهتر است دستکش پلاستیکی بپوشید تا این محلول به پوست شما آسیب نرساند. 

علت های رایج گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

معمولاً از آنجایی که آشپزخانه ها بیشتر از بقیه قسمت های یک ساختمان مسکونی از آب جهت شستشو و سایر فعالیت ها استفاده می‌کنند، بروز این مشکلات رایج است و خوشبختانه امروز شرکت ها و مجموعه های مختلفی در زمینه لوله بازکنی غرب تهران یا سایر قسمتهای شهر فعالیت می کند. در بخش های بعدی ما هر کدام از عوامل گرفتگی چاه آشپزخانه را به صورت جداگانه مورد بررسی بیشتری قرار خواهیم داد. 

کوچک بودن سایز فاضلاب آشپزخانه

کوچک بودن راه لوله علت اصلی گرفتگی چاهدر بسیاری از موارد می بینیم که برای مسیر فاضلاب آشپزخانه سراغ لوله های فاضلاب با سایز ۶ تا ۸ می روند. استفاده از لوله های به این سایز تنها راه انتخاب استاندارد و صحیح شما برای اجرای تاسیسات یک ساختمان مسکونی می باشد. در نتیجه همین موضوع در طولانی مدت می تواند باعث شود که شاهد گرفتگی مسیر فاضلاب آشپزخانه باشید و به خدمات لوله بازکنی فوری نیاز پیدا کنید. این در صورتی است که برای بخش های مانند فاضلاب دستشویی از لوله ۱۰ استفاده می کنند و همین موضوع اجازه می دهد تا در آن قسمت از ساختمان کمتر شاهد انسداد مسیر فاضلاب باشیم. 

پر استفاده بودن مسیر فاضلاب آشپزخانه

می توان گفت اصلی ترین علت گرفتگی لوله آشپزخانه آن است که میزان آب ریزی در این مسیر بسیار بالاست. در هر خانه فعالیت هایی مانند پخت و پز و سرو وعده های غذایی مختلف در نهایت به شستشوی ظروف منتهی می شود. همچنین دور ریز آب فعالیت های مرتبط با پخت و پز دارای مقادیری نشاسته سایر ریز ذراتی هستند که می تواند به مرور زمان باعث گرفتگی چاه آشپزخانه یا مسیر لوله فاضلاب و آن شود. البته باید در نظر داشته باشید که راه فراری از این مشکل ندارید و به هر حال در طولانی مدت امکان گرفتگی لوله آشپزخانه وجود دارد. 

ریختن عوامل به وجود آورنده رسوب در فاضلاب آشپزخانه

مواد رسوب زا در لولهدر زمان شستشوی ظروف همواره شاهد این هستیم که پس مانده های غذا وارد مسیر فاضلاب میشوند و از آنجایی که محتویات این فرمانده ها حاوی چربی و ریز ذرات مختلف هستند، علت گرفتگی لوله آشپزخانه تا حدودی برای ما مشخص میشود. همچنین در مواردی که مسیر فاضلاب آشپزخانه با قسمت های دیگر مانند خروجی آب ماشین لباسشویی یکسان باشد، عوامل مزاحم دیگری مانند مو و پرز های چسبیده به لباس ها وارد فاضلاب خواهند شد و به چربی های رسوب کرده در دیواره لوله ها می چسبند.

 برای جلوگیری از این مشکل می توانید از صافی ها و توری هایی که برای ورودی مسیر فاضلاب آشپزخانه تولید شده اند استفاده کنید. همچنین با دور ریختن صحیح پس مانده غذا در سطل زباله، میزان عوامل مزاحمی که گرفتگی لوله را برای شما به همراه خواهند داشت کاهش پیدا میکند. 

تیم تخصصی لوله بازکنی فوری در خدمت شما

نکته ای که در پایان این مطلب باید به آن توجه داشته باشید این است که همواره روش های خانگی بازکردن لوله فاضلاب کارآمد نیستند. گاهی این گرفتگی ها که در طول زمان باعث گرفتگی لوله شده اند در بخش هایی قرار گرفتند که دور از دسترس شما هستند. در چنین شرایطی استفاده از خدمات لوله بازکنی فوری توسط افراد متخصص می تواند راهکار مناسبی برای شما باشد. 

لوله بازکنی فوری با داشتن شعب نزدیک به محل زندگی شما مانند شعبه لوله بازکنی غرب تهران یا لوله بازکنی شهرزیبا و… میتواند در اسرع وقت به محل زندگی شما مراجعه کرده و مشکلات را حل نماید. همچنین می توانید سوالات خود را با متخصصین ما در مجموعه لوله بازکنی فوری به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *