لوله کشی ساختمان چگونه است؟

اهمیت لوله کشی ساختمان و تجهیزات آن

یکی از مهم ترین عملیات ها در ساختمان سازی توجه به چگونگی انجام فرایند لوله کشی ساختمان است که بر اساس نیاز ساختمان ها ما با سه نوع لوله کشی مواجه هستیم، لوله کشی آب، لوله کشی گاز و لوله کشی فاضلاب که هر یک با تجهیزات و روش های مخصوصی انجام می شوند.

توجه به نحوه اجرای عملیات لوله کشی ساختمان نه تنها در کارایی و کیفیت عملیات ساختمان سازی موثر است، بلکه در زمینه تامین رفاه و آسایش حال ساکنین ساختمان نیز تأثیرات بسزایی دارد، از این رو اغلب افراد با فراهم کردن تجهیزات جدید، پیشرفته و مستحکم سعی دارند به شکلی اصولی به اهمیت موضوع لوله کشی ساختمان بپردازند.

استفاده از لوله های مقاوم، واشرهای مناسب، پوشش های سخت و در نهایت تجهیزات جدید در لوله کشی های ساختمانی در دنیای امروز بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است، چرا که هر چه لوازم و تجهیزات به کار رفته در ساختار یک ساختمان با کیفیت تر باشند، قطعا نگهداری ساختمان راحت تر شده و عمر مفید آن افزایش می یابد.

بنابراین همانطور که توجه به نحوه اجرای فرایند لوله کشی ساختمان اهمیت دارد، خرید لوازم و تجهیزات با کیفیت نیز تاثیر بسزایی در بهبود اجرای این عملیات می گذارد؛ اما فراموش نکنید که هر چقدر هم تجهیزات انتخابی شما پیشرفته تر و کارآمدتر باشد، در نهایت شما به یک تکنسین متخصص نیاز دارید تا با روش اصولی عملیات لوله کشی را در ساختمان شما به اجرا درآورد. گروه لوله بازکنی فوری یکی از شرکت های خدماتی فعال در تهران است که می توانید از تکنسین های متخصص آن در زمینه اجرای فرایند های لوله کشی ساختمان، گرفتگی لوله ها و لوله بازکنی کمک بگیرید.

Figure 1  اهمیت لوله کشی ساختمان

اصول مهم در اجرای فرایند لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان از جمله مراحل مهم ساختمان سازی است که طبق یکسری اصول فنی و با استفاده از تجهیزات مختلف انجام می شود. بنابراین در کنار کمک گرفتن از یک تکنسین لوله کش، همواره لازم است فرایند لوله کشی ساختمان را مطابق با اصول فنی به انجام برسانید:

 • نظافت مسیر عبور لوله کشی ساختمان

در گام اول از اجرای عملیات لوله کشی لازم است مسیر عبور لوله ها را تمیز کنید. همانطور که می دانید عملیات لوله کشی در کنار سایر مراحل ساخت ساختمان انجام می شود و ممکن است آلودگی های مختلفی از جمله مصالح ساختمانی، پوکه و … در زمان ساخت و ساز روی زمین باقی بمانند که تمام این آلودگی ها اگر در محل عبور لوله های ساختمان باشند ممکن است به لوله کشی ساختمان آسیب زده و درنهایت هزینه ها و مشکلات زیادی را برای شما به دنبال داشته باشند.

 • پوشش مناسب لوله ها

اگر لوله ها در معرض محیط خارجی و عوامل آسیب رسان آب و هوایی هستند، بهتر است پوشش مناسبی برای آن ها انتخاب کنید تا شرایط نامناسب آب و هوایی از جمله سرما و رطوبت آسیبی به لوله کشی ساختمان وارد نکند.

 • اجرای لوله کشی ساختمان به شکل افقی

طبق فنون و اصول مهم عملیات لوله کشی، لازم است در هر شرایط و محیطی همواره لوله ها به صورت افقی نصب شوند. بنابراین در هر حالتی چه به صورت روکار و چه به صورت توکار همواره باید لوله ها به صورت افقی اجرا شوند.

 • استفاده از تجهیزات با کیفیت

اورینگ ها واشرها از جمله تجهیزات اصلی و مهم در لوله کشی های ساختمان محسوب می شوند، به طوری که اگر با کیفیت مناسبی استفاده نشوند ممکن است در آینده مشکلاتی چون نشتی، ترکیدگی و گرفتگی لوله ها را به دنبال داشته باشند. بنابراین بهتر است بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات را برای لوله کشی ساختمان انتخاب کنید.

Figure 2  تجهیزات با کیفیت در لوله کشی ساختمان

 • توجه به استانداردها

در هر حرفه ای یکسری استاندارد توسط مراجع ذیربط معرفی می شود. در زمینه ساختمان سازی و اجرای عملیات های گوناگون ساختمانی استانداردهای مختلفی وجود دارد که همواره باید مورد توجه مهندسین و پیمانکاران قرار گیرد، در خصوص اجرای عملیات لوله کشی های ساختمانی نیز استانداردهای مختلفی وجود دارد که عدم توجه به آن ها می تواند در زمان بهره برداری ساختمان پیامدهای ناگواری را برای افراد به دنبال داشته باشد.

 • طراحی نقشه پیش از اجرا

همانطور که میدانید لوله کشی های ساختمانی در انواع مختلفی انجام می شوند. بنابراین برای اجرای لوله کشی های آب، گاز و فاضلاب علاوه بر استانداردهای اجرایی قطعا به مسیرهای مختلفی نیز نیاز داریم که بهتر است با طراحی یک نقشه مناسب مسیر درستی را برای اجرای عملیات لوله کشی های ساختمان در نظر بگیریم و مطابق با آن کارها را به انجام برسانیم.

 • روش مناسب

با توجه به نوع ساختمان، متراژ محیط و نوع لوله کشی معمولا دو روش برای اجرای لوله کشی های آب، گاز و فاضلاب ساختمان وجود دارد. اجرای لوله کشی به صورت کفی و سقفی دو روش کلی در این زمینه می باشند که استفاده از آن ها به عوامل مختلفی  بستگی دارد، لذا پیش از انتخاب روش مناسب لازم است با یک تکنسین مشورت کرده و مطابق با دستورالعمل ها یک روش مناسب برای اجرای عملیات لوله کشی انتخاب کنید.

 • لوله مناسب

در کنار انتخاب تجهیزات با کیفیت همواره لازم است به جنس لوله ها نیز توجه داشته باشید. اجرای لوله کشی های آب، گاز و فاضلاب معمولا با لوله های مختلفی انجام می شود و لازم است از لوله هایی با جنس های مختلف استفاده شود. بنابراین در انتخاب جنس لوله ها از یک تکنسین متخصص مشورت بخواهید.

Figure 3  روش های اجرای عملیات لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان چگونه انجام می شود؟

در کنار بررسی اصول فنی و شناخت استانداردهای مهم در اجرای عملیات لوله کشی های ساختمانی، یک سوال مطرح می شود و شاید شما هم این سوال را بپرسید که لوله کشی ساختمان چگونه انجام می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت فرایند لوله کشی طی مراحل مختلفی انجام می شود و بهتر است مراحل را به صورت ترتیبی انجام دهیم، یعنی یک نظم و اولویت بندی مناسب در اجرای عملیات لوله کشی داشته باشیم که به طور کلی می توان مراحل اجرای این عملیات مهم بنایی را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • تهیه نقشه لوله کشی
 • انتخاب نوع لوله ها
 • انتخاب تجهیزات با کیفیت
 • انتخاب روش مناسب
 • اجرای عملیات لوله کشی
 • تست لوله کشی ساختمان

 

در کنار تمامی موارد ذکر شده در قسمت های قبل، انتخاب یک تکنسین ماهر، متخصص و کارآمد که تجربه کافی در این زمینه دارد، می تواند در تسریع روند عملیات لوله کشی و همچنین اجرای هر چه بهتر کار موثر باشد. تیم متخصص لوله بازکنی فوری از جمله شرکت های خدماتی فعال و با سابقه در تهران است که با ارائه خدمات به صورت شبانه روزی می تواند در اجرای پروژه های ساختمانی بزرگ به شما کمک کند. برای دریافت خدمات یا تماس با مشاورین شرکت می توانید به وب سایت www.loolebazkonifori.com مراجعه نموده و با خدمات مختلف تیم حرفه ای لوله بازکنی فوری در تهران آشنا شوید.

Figure 4  تکنسین ماهر در لوله کشی ساختمان