یکی از مشکلاتی که در اغلب خانه‌های حیاط‌دار به وجود می‌آید، گرفتگی لوله فاضلاب حیاط است. گرفتگی لوله یا چاه فاضلاب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی علل گرفتگی چاه حیاط و لوله‌های فاضلاب بپردازیم. اگر شما هم به تازگی با چنین مشکلی روبه‌رو شده‌اید و می‌خواهید با روش‌های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط آشنا شوید؛ با ما همراه بمانید. ما در ادامه به طور مفصل درباره مزایا و معایب هر کدام از این روش صحبت خواهیم کرد.

علت‌های رایج گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات انسداد لوله به وسیله یک جسم خارجی، تنها دلیل گرفتگی لوله‌های فاضلاب حیاط هستند و گاهی نیز گرفتگی چاه حیاط باعث برگشت فاضلاب به داخل لوله و گرفتگی لوله فاضلاب حیاط می‌شود. علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط هر چه باشد، شما با شناخت دلایل گرفتگی لوله‌های فاضلاب می‌توانید بهترین راه را برای باز کردن لوله‌ها انتخاب کنید. برخی از علل شایع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط به شرح زیر هستند.

 •   ریشه یا برگ درختان
 •   مصالح ساختمانی
 •  اجسام خارجی
 •   رسوب لجن و گل و لای
 • ایرادات لوله‌کشی
 • لوله‌های فاضلاب قدیمی

بنر لوله بازکنی فوریریشه یا برگ درختان

شاید برای شما هم عجیب به نظر برسد؛ اما گرفتگی لوله فاضلاب حیاط به خاطر جمع شدن برگ درختان در داخل لوله و یا نفوذ ریشه درخت به داخل لوله‌ها یکی از موارد شایع است. افرادی که حیاط خانه یا محل کارشان بسیار بزرگ است و باغچه‌های متعددی دارند بیشتر با چنین مشکلی رو به رو می‌شوند. این مشکل در خانه‌های متروکه‌ای که به تازگی بازسازی و قابل سکونت شده‌اند نیز به چشم می‌خورد.

به هر حال تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب حیاط آن‌قدرها که به نظر می‌رسد آسان نیست پس اگر با چنین مشکلی روبه‌رو شدید اما نتوانستید دلیل آن را پیدا کنید، لوله بازکنی فوری می‌تواند به شما کمک کند. همان‌طور که می‌دانید اولین قدم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط، تشخیص نوع گرفتگی است پس قبل از استفاده از هر روشی برای باز کردن لوله‌ها علت آن را پیدا کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط با مصالح ساختمانی

اگر به تازگی حیاط خانه یا محل کارتان را بازسازی کردید یا در داخل خانه و حیاط کمی بنایی داشته‌اید؛ احتمالاً علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شما ریختن مقداری از مصالح ساختمانی در داخل لوله‌های فاضلاب است. گرفتگی لوله فاضلاب حیاط خانه‌ای که نوساز بوده یا در آن بنایی انجام می‌شود، اجتناب‌ناپذیر است. اگر چنین مشکلی برای شما به وجود آمد با برخی از روش‌های خانگی که در بخش‌های بعدی آن‌ها به را توضیح خواهیم داد می‌توانید این مشکل را به سرعت حل کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط با اجسام خارجی

گرفتگی لوله حیاط با احسام خارجی و روش خارج کردن آنمنظور از اجسام خارجی هر نوع وسیله‌ای است که می‌تواند به تنهایی باعث به وجود آمدن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شود. برای مثال اسباب‌بازی و ابزار باغبانی فقط دو مورد از وسایلی هستند که باعث گرفتگی چاه حیاط یا لوله‌های فاضلاب می‌شوند.

 اگر به هر دلیلی وسیله‌ای داخل چاه حیاط یا لوله‌های فاضلاب افتاد، هر چه سریع‌تر برای خارج کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید تا در آینده باعث گرفتگی لوله فاضلاب حیاط نشوند. همچنین استفاده از درپوش‌های استاندارد برای چاه حیاط یا لوله‌های فاضلاب می‌تواند راه‌حل خوبی برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی باشد.

رسوب لجن و گل و لای

هر بار که حیاط خانه‌تان را نظافت می‌کنید، مقداری گل و خاک وارد چاه حیاط می‌شود. با گذشت زمان جمع شدن همین گل و لای می‌تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب حیاط یا گرفتگی چاه حیاط شود. خانه‌های قدیمی بیشتر با چنین مشکلی مواجه می‌شوند. با این حال رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته کار سخت و دشواری نیست.

 اگر با چنین مشکلی مواجه شدید و فهمیدید که علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط تجمع رسوبات و گل و لای است، خونسردی‌تان را حفظ کنید و با بهترین لوله بازکنی شمال تهران تماس بگیرید. باز کردن لوله‌های فاضلاب حیاط و یا رفع گرفتگی چاه حیاط فقط چند دقیقه زمان نیاز دارد.

ایرادات سیستم لوله‌کشی

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شود، مشکلات اساسی در سیستم لوله‌کشی است. اگر لوله‌های فاضلاب حیاط منزل شما دائماً دچار گرفتگی می‌شوند و هر بار مجبورید از طریق تماس گرفتن با لوله بازکنی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط را برطرف کنید؛ احتمالاً سیستم لوله‌کشی حیاط شما دچار ایراداتی است.

 استفاده از روش‌های خانگی در چنین شرایطی فقط یک راه‌حل موقتی است زیرا در آینده دوباره این مشکل برای لوله‌های فاضلاب حیاط شما به وجود خواهد آمد. برای رفع این مشکل باید به فکر راه‌حل‌های اساسی‌تری مانند تغییر سیستم لوله‌کشی حیاط باشید.

لوله‌های فاضلاب قدیمی

لوله کشی غیر اصولی دلیل گرفتگی لوله فاضلاب حیاطلوله‌های قدیمی نیز یکی دیگر از دلایل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط هستند. کسانی که در خانه‌هایی با سیستم لوله‌کشی بسیار قدیمی زندگی می‌کنند هر چند وقت یک‌بار با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط خانه خود مواجه خواهند شد. برای رفع این مشکل به صورت دائمی چاره‌ای جز رفع ایرادات یا تعویض تمام لوله‌کشی ساختمان و حیاط خانه‌تان ندارید.

روش‌های خانگی باز کردن چاه حیاط

برخی روش‌های خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط وجود دارد که گاهی اوقات مؤثر هستند. البته که این روش‌های خانگی دردسرهای زیادی هم با خود به همراه دارند. همچنین باید در نظر داشته باشید که بیشتر افرادی که به علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط خانه‌شان با لوله بازکنی تماس می‌گیرند، بارها از روش‌های خانگی برای رفع گرفتگی چاه حیاط و لوله‌های فاضلاب استفاده کردند؛ اما نتیجه دلخواهشان را نگرفته‌اند. برخی از رایج‌ترین روش‌های خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط عبارت‌اند از:

 • ریختن آب جوش داخل لوله
 • استفاده از فنرهای دستی
 • استفاده از تلمبه لوله کفشور
 • ریختن اسید (توصیه نمی‌شود)

آب جوش گرفتگی لوله فاضلاب حیاط را برطرف می‌کند.

آب جوش برای باز کردن لوله حیاطگاهی اوقات علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط بسیار جزئی است و شما با ریختن مقداری آب جوش در داخل لوله می‌توانید این گرفتگی را برطرف کنید. برای این کار باید مقداری آب جوش تهیه کنید و هر چند دقیقه یک بار مقداری از آن را داخل لوله فاضلاب بریزید. این کار باعث نرم شدن رسوبات و گل و لایی می‌شود که احتمالاً باعث گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شده‌اند.

 پس از چند ساعت اگر هنوز هم مشکل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط خانه‌تان برطرف نشد می‌توانید دوباره این روش را امتحان کنید یا به سراغ روش‌های دیگر بروید. به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط فقط در مواردی کارایی دارد که علت گرفتگی چاه حیاط یا لوله‌های فاضلاب، تجمع رسوبات، لجن و گل و لای باشد.

مزایای استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط:

 • آسان و در دسترس
 • ارزان
 • قابل انجام به دفعات مکرر

معایب استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی چاه حیاط:

 • کارایی پایین
 • پردردسر و زمان‌بر

فنرهای دستی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط موثر هستند.

فنر دستی برای باز کردن لوله فاضلابیکی از روش‌هایی که می‌تواند مشکل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط را به سرعت برطرف کند، استفاده از فنرهای دستی است. شما می‌توانید این نوع فنرها را از ابزارفروشی‌ها تهیه کنید. البته باید در نظر داشته باشید که علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط هر چیزی می‌تواند باشد؛ بنابراین شاید فنرهای دستی هم نتوانند مشکل لوله‌های شما را برطرف کنند.

اگر اصرار دارید که خودتان گرفتگی لوله فاضلاب حیاط را برطرف کنید و استفاده از روش آب جوش جواب نداد می‌توانید به سراغ فنرهای دستی بروید. نحوه کار با این نوع فنرها بسیار آسان است. کافیست فنر را در داخل لوله فاضلاب قرار داده و تا جایی به آن فشار وارد کنید که به عامل گرفتگی لوله فاضلاب برخورد کند. پس از آن باید فنر را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا عامل گرفتگی خرد شود یا به طور کامل از بین برود. بعد از اینکه مطمئن شدید علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط از بین رفته است، شیلنگ آب را باز کرده و اجازه بدهید که آب با فشار زیاد وارد لوله شود.

مزایای استفاده از فنر دستی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

 • کاربرد آسان
 • ارزان‌قیمت
 • کارایی مناسب

معایب استفاده از فنر دستی برای رفع گرفتگی چاه حیاط

 • کثیف کاری
 • زمان‌بر بودن
 • گاهی اوقات ناکارآمد

تلمبه لوله کفشور علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط را از بین می‌برد.

لوله بازکنی با فنر در نازی آبادتلمبه‌ها انواع مختلفی دارند. در خانه همه ما یک تلمبه دستی کوچک وجود دارد که در اکثر موارد از آن برای باز کردن لوله ظرف‌شویی استفاده می‌کنیم. تلمبه لوله کفشور یک تلمبه مخصوص است که می‌تواند در رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط مؤثر باشد. این تلمبه‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید.

روش استفاده از تلمبه‌های کفشور چندان هم سخت نیست. برای استفاده از این تلمبه‌ها باید آن را روی دهانه لوله بگذارید و کمی بالا و پایین کنید تا فشار آب باعث رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شود. اگر برای بار اول به نتیجه نرسیدید، ناامید نشوید و این روش را چند بار تکرار کنید. اگر باز هم به نتیجه دلخواهتان نرسیدید وقت آن است که با لوله بازکنی بلوار فردوس تماس بگیرید.

مزایای استفاده از تلمبه برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

 • کارایی خوب
 • کاربرد آسان
 • در دسترس بودن

معایب استفاده از تلمبه لوله کفشور برای رفع گرفتگی چاه حیاط

 • هزینه‌بر
 • زمان‌بر
 • احتمال کثیف کاری

اسید و رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

اسیدها یا محلول‌های لوله بازکنی آخرین راه‌حل خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط یا رفع گرفتگی چاه حیاط هستند. این محلول‌ها در دسترس هستند و شما به راحتی می‌توانید انواع مختلف آن را از بیشتر فروشگاه‌ها تهیه کنید. همچنین برخی از محلول‌های لوله بازکنی که قدرت کمتری دارند، برای باز کردن لوله‌های سرویس بهداشتی یا ظرف‌شویی نیز استفاده می‌شوند.

 اسیدهای قوی‌تر برای رفع گرفتگی‌های لوله‌هایی که با روش‌های قبلی گرفتگی آن‌ها برطرف نشده‌ است، قابل استفاده هستند. با این حال ما به هیچ وجه به شما استفاده از اسیدها را برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط توصیه نمی‌کنیم. اگر این اسیدها به اندازه درست و به روش اصولی استفاده نشوند ممکن است خسارات زیادی به بار بیاورند. اگر هنوز هم تمایل دارید که از اسیدها برای رفع گرفتگی لوله‌ها استفاده کنید، باید بسیار محتاط باشید.

مزایای استفاده از اسید برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

 • ارزان
 • در دسترس
 • کاربرد آسان

معایب استفاده از اسید برای رفع گرفتگی چاه حیاط

 • احتمال آسیب دیدن لوله‌ها
 • بروز خسارت‌های مالی و جانی در صورت استفاده نادرست
 • کثیف کاری
 •  انتشار بوی نامطبوع

تیم تخصصی لوله بازکنی فوری در خدمت شما

 همه روش‌های خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و یا گرفتگی چاه حیاط که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم؛ همیشه کارآمد نیستند. علاوه بر این استفاده از هر کدام از این روش‌ها دردسرهای مختلفی دارد. برای مثال ممکن است باعث کثیف کاری و یا انتشار بوی بد شوند. علاوه بر این علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط بسیار متفاوت است؛ بنابراین شاید هیچ کدام از این روش‌ها در نهایت نتواند مشکل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شما را برطرف کند.

 لوله بازکنی فوری با ارائه خدمات مختلف لوله بازکنی می‌تواند گرفتگی چاه حیاط و گرفتگی لوله‌های فاضلاب حیاط خانه یا محل کار شما را به طور کامل برطرف کند. کافیست با ما تماس بگیرید. افراد ماهر و آموزش‌دیده در لوله بازکنی فوری به سرعت در محل حاضر شده و علت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط را شناسایی می‌کنند. پس از تشخیص علت، نوبت به ارائه راه‌حل‌های مختلف می‌رسد. در نهایت تیم لوله بازکنی با انتخاب سریع‌ترین و کارآمدترین روش‌ها، گرفتگی لوله‌ها را برطرف می‌کنند.

 قیمت مناسب، تضمین خدمات و ارائه خدمات لوله بازکنی در کمترین زمان ممکن باعث شده که بتوانیم رضایت اکثر مشتریانمان را جلب کنیم. اگر لوله‌های فاضلاب شما دچار گرفتگی شده یا به دنبال راه‌حلی دائمی و بدون کثیف کاری برای رفع گرفتگی چاه حیاط هستید؛ با ما در ارتباط باشید. تمامی خدمات ما با ارائه فاکتور رسمی به مشتریان انجام می‌شود. همچنین در صورت عدم رضایت از خدمات دریافتی تمام مبلغ پرداخت شده به شما بازگردانده خواهد شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *