لوله فاضلاب حمام یکی از پرکاربردترین لوله‌های فاضلاب در محیط منزل محسوب می‌شود که به همین دلیل امکان گرفتگی و مسدود شدن آن در اثر عوامل مختلف بسیار زیاد است. به همین دلیل آگاهی از روش‌های پشگیری و همچنین رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام می‌تواند در تأمین سلامت و کارایی سیستم فاضلاب منزل نقش بسیار مهمی ایفا کند. 

علت گرفتگی لوله فاضلاب حمام

اطلاع از علل گرفتگی لوله فاضلاب کمک به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر نسبت به رفع گرفتگی آن اقدام کنید. از جمله علل رایج گرفتگی لوله فاضلاب حمام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مو

گرفتگی فاضلاب حمام با مورایج‌ترین عاملی که می‌تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب حمام شود،‌ مو است. در هنگام استحمام موهای مرده و آسیب دیده از سر و بدن افراد جدا شده و با جریان آب وارد چاه می‌شوند. تجمع این موها به تدریج می‌تواند مانند یک سد در برابر عبور جریان آب عمل کرده و باعث گرفتگی لوله فاضلاب شود. 

صابون

 درصد زیادی از افراد برای استحمام از صابون استفاده می‌کنند. صابون دارای چربی زیادی است که ترکیب شدن آن با املاح موجود در آب می‌توان باعث تولید رسوبات سختی شود که می‌توانند به دیواره لوله فاضلاب چسبیده و پس از مدتی باعث گرفتگی آن شوند. 

مواد زائد متفرقه

گیر کردن مواد جامد در فاضلاببه غیر از صابون و مو که از اصلی‌ترین عوامل گرفتگی لوله فاضلاب حمام هستند، مواد جامد دیگری مانند تیغ،‌ دستمال و غیره در صورت استفاده در زمان استحمام می‌توانند وارد چاه شده و موجب مسدود شدن آن شوند. 

تمامی این موارد می‌توانند باعث پر شدن چاه از چرک و چربی شوند که در طولانی مدت در تماس با دیواره لوله موجب تشکیل لایه‌های رسوبی می‌شوند. لایه‌های ایجاد شده به مرور زمان بزرگتر می‌شوند و شرایطی را ایجاد می‌کنند که هر جسم زائدی که وارد چاه می‌شود به لایه‌ها چسبیده و به مرور زمان باعث مسدود شدن لوله شود.

بنر لوله بازکنی فوریروش های باز کردن لوله حمام

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام باید جنس لوله و نوع انسداد و عامل آن در مد نظر قرار داد. در ادامه روش‌هایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که می‌توانند در باز کردن مسیر لوله فاضلاب حمام مؤثر بوده و مشکل گرفتگی لوله را رفع نمایند. 

استفاده از آب جوش

آب جوش برای تمیز کردن لوله فاضلاباستفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام را می‌توان ساده‌ترین، سریع‌ترین و در عین حال کم‌هزینه‌ترین روش خانگی دانست. استفاده از آب جوش تنها در موارد گرفتگی سطحی می‌تواند مفید و موثر واقع شود. در صورتی که گرفتگی بسیار شدید باشد باید از خدمات لوله بازکنی برای رفع آن استفاده کرد. 

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام به این روش باید مقداری آب داغ را به صورت مستقیم همراه با فشار زیاد در داخل لوله فاضلاب بریزید. پس از ریختن آب جوش باید مدت زمانی را مهلت دهید که چربی‌ها در آب حل شده و وزن آب جوش باعث هل دادن عامل انسداد به سمت پایین شود. آب جوش باعث می‌شوید که رسوبات موجود در دیواره لوله فاضلاب رفته رفته نرم‌تر شده و در آب تجزیه و در نهایت از بین برود. 

در صورت استفاده از این روش برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام باید به جنس لوله دقت کند. در صورتی که لوله فاضلاب حمام از جنس PVC باشد، ریختن آب داغ به صورت یکباره و با حجم زیاد در داخل چاه باعث می‌شود که لوله بر اثر دمای آب تغییر شکل پیدا کرده و در اثر فشار آب دچار شکستگی شود. در این شرایط نه تنها مشکل گرفتگی رفع نشده بلکه باعث بروز نشتی در لوله فاضلاب می‌شود. 

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن و گرفتگی لوله فاضلابجوش شیرین و ترکیبات مربوط به آن یکی از موثرترین مواد برای این منظور هستند. برای رفع انسداد لوله فاضلاب حمام می‌توان از ترکیب جوش شیرین با سرکه یا ترکیب جوش شیرین با نمک استفاده کرد. برای باز کردن گرفتگی لوله به این روش ابتدا باید جوش شیرین را در داخل چاه ریخته و سپس مقدار کمی نمک یا سرکه به آن اضافه می‌کنیم. در آخر مقداری آب داغ بر روی این ترکیب ریخته و برای مدتی اجازه می‌دهیم که واکنش‌های لازم بین این موارد صورت گرفته و باعث رفع گرفتگی لوله شوند. 

استفاده از محلول‌های مخمری

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام به این روش باید مقداری مخمر را آب ترکیب کرده و ترکیب بدست آمده را به صورت آهسته و مرحله به مرحله در داخل چاه بریزید. در صورتی که محلول بدست آمده به صورت یکباره در داخل چاه ریخته شود می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به لوله فاضلاب و به وجود آمدن مشکلات جدی‌تر شود. از این روش می‌توان برای رفع گرفتگی لوله‌های PVC به جای روش آب داغ استفاده کرد زیرا این ترکیبات آسیبی به لوله‌های PVC وارد نمی‌کنند. 

استفاده از تلمبه دستی

تلمبه دستی برای لوله بازکنیدر صورتی که دلیل گرفتگی چاه فاضلاب حمام به دلیل تجمع مو و پرز در داخل لوله باشد، می‌توان برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام از ابزارهای ساده‌ای مانند تلمبه دستی استفاده کرد. برای این کار ابتدا شیر آب را برای مدتی باز بگذارید تا جریان آب به سمت چاه رفته و بر روی درپوش چاه جمع شود. در این شرایط کافی است که کاسه پلاستیکی تلمبه دست را بر روی دهانه چاه فاضلاب قرار داده و با فشارهای پیاپی مواد مسدوده کننده را از چاه بیرون بکشید. پس از چند بار تکرار کردن این کار گرفتگی چاه حمام به راحت برطرف شده و مشکل حل می‌شود. 

استفاده از قلاب

یکی از ابزارهای ساده اما کاربردی که می‌توان از آن برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام استفاده کرد، قلاب است. این وسیله می‌تواند به جمع کردن موها و سایر مواد زائد در لوله فاضلاب حمام کمک کرده و باعث رفع انسداد آن شود. برای استفاده از این روش باید ابتدا درپوش چاه حمام را برداشته و قلاب را تا جا ممکن وارد لوله فاضلاب نمایید. در ادامه باید تلاش کنید که با کمک سر خمیده قلاب مواد و رسوباتی که به دیواره لوله چسبیده را از بدنه چاه جدا کرده به سمت بیرون هدایت کنید. 

پس از خارج کردن مواد زائد و رسوبات از داخل چاه به وسیله قلاب، با ریختن مقداری آب داغ در داخل لوله می‌توانید فرایند رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام را تکمیل کنید. در صورت استفاده از قلاب برای رفع انسداد فاضلاب حمام باید با احتیاط قلاب را وارد لوله کرد؛ در صورتی که فشار زیادی برای این کار وارد شود می‌تواند منجر به وارد شدن آسیب جدی و حتی سوراخ شدن لوله شود. در این شرایط نه تنها مشکل انسداد حل نشده بلکه باعث بروز مشکل جدی‌تری مانند نشتی لوله فاضلاب می‌شود. 

استفاده از محلول جوهر نمک

جوهر نمک برای باز کردن لوله فاضلابآخرین روش خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام پیش از تماس با لوله بازکنی نواب، استفاده از محلول جوهر نمک است که روشی کاربردی و در عین حال خطرناک محسوب می‌شود. برای رفع انسداد لوله فاضلاب حمام با استفاده از جوهر نمک کافی است که مقدار ۳ پیمانه جوهر نمک را با سه چهارم گالن آب سرد ترکیب کنید. پس از ریختن جوهر نمک در آب، شروع به جوشیدن می‌کند که در همین لحظه باید محلول را در داخل چاه ریخت. 

محلول حاصل از ترکیب جوهر نمک و آب یک محلول بسیار اسیدی است که در هنگام استفاده از آن باید حتما دستکش و عینک ایمنی استفاده شود تا به چشم‌ها و پوست دست آسیب جدی وارد نشود. هنگام استفاده از این محلول دقت کنید که مسیر برای عبور و تهویه هوا وجود داشته باشد زیرا گاز این محلول می‌تواند باعث وارد شدن آسیب جدی و در موارد شدیدتر باعث مرگ شود. 

 پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث ایجاد گرفتگی در لوله‌های فاضلاب حمام می‌شود، ورود مواد زائد مانند مو و پرز و دیگر مواد جامد به داخل چاه است. به همین دلیل با جلوگیری از ورود چنین موادی به داخل چاه می‌توان از گرفتگی لوله فاضلاب حمام پیشگیری کرد. برای این منظور می‌توان از صافی‌های مخصوص کفشوی حمام بر روی دهانه چاه استفاده کرده از ورود چنین موادی به داخل فاضلاب جلوگیری کرد. 

لوله بازکنی فوری در خدمت شما

گرفتگی لوله‌های فاضلاب یکی از رایج‌ترین مشکلات در ساختمان‌های مسکونی و اداری محسوب می‌شود که می‌تواند دردسرهای زیادی را برای ساکنان به همراه داشته باشد. یکی از پر استفاده‌ترین چاه‌های فاضلاب در منازل، چاه حمام است که بیشتر از سایر قسمت‌های در معرض گرفتگی و انسداد قرار دارد. عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد گرفتگی در چاه فاضلاب حمام شوند اما نکته مهم این است که پس از مشاهده گرفتگی باید در سریع‌ترین زمان نسبت به رفع آن اقدام کرد. روش‌های مختلف خانگی و مؤثر برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام در صورت گرفتگی سطحی وجود دارد. اما در موارد شدیدتر باید از خدمات موسسات لوله بازکنی معتبر استفاده شود. لوله بازکنی فوری یکی از موسسات معتبر ارائه دهنده خدمات رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب، رسوب‌زدایی، عیب‌یابی و غیره به حساب می‌آید که خدمات تخصصی را در سریع‌ترین زمان و با قیمت مناسب به متقاضیان ارائه می‌نماید. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *