رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی با روش های خانگی

علت های گرفتگی توالت ایرانی و فرنگی

شاید شما هم تا به حال با پدیده ناخوشایند گرفتگی توالت مواجه شده باشید و قطعا می دانید این حادثه ناگوار چه پیامدهای دردسرساز و پرهزینه ای دارد؛ اما اگر با روش های ساده و خانگی رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی و آشنا باشید، به راحتی می توانید این کار را در منزل یا محل کار انجام داده و در سریع ترین زمان ممکن مشکل گرفتگی توالت ایرانی و فرنگی را رفع کنید.

پیش از آنکه بخواهیم به موضوع مهم رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی بپردازیم، شاید بهتر باشد کمی درباره عوامل موثر در این اتفاق صحبت کنیم. در اغلب موارد شناخت عوامل دردسرساز گرفتگی توالت های ایرانی و فرنگی می تواند از وقوع حادثه ناخوشایند گرفتگی توالت جلوگیری کرده و در نهایت شما را از پرداخت هزینه های سنگین و پیامدهای ناگوار این حادثه نامطلوب در امان نگه دارد.

عوامل مختلفی وجود دارند که به مرور زمان موجب گرفتگی لوله های فاضلاب می شوند، در واقع این عوامل اشیا و لوازم بسیار جزئی هستند که ممکن است در زمان استفاده آن ها در توالت توسط اشخاص وارد لوله های فاضلاب توالت شده، در این لوله باقی مانده و در نهایت به مرور زمان موجب انسداد لوله های فاضلاب و گرفتگی توالت می شوند.

از جمله مهم ترین عوامل و فاکتورهایی که ممکن است به مرور زمان موجب انسداد لوله های فاضلاب و گرفتگی توالت های ایرانی و فرنگی شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستمال کاغذی، پوشک بچه و نوار بهداشتی
 • رسوب لوله های فاضلاب
 • پساب صابون های بی کیفیت و نامرغوب
 • گرفتگی به وسیله مدفوع و فضولات
 • مو
 • پارچه
 • اشیا بسیار ریز و کوچک

Figure 1  گرفتگی توالت ایرانی و فرنگی

گرفتگی توالت چه دردسرهایی دارد؟

اگر به موقع برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی اقدام نکنید، ممکن است این حادثه ناخوشایند و نامطلوب دردسرهای عظیمی را برای شما به دنبال داشته باشد و در نهایت شما را با پرداخت قبض های سنگین مواجه کند. بنابراین در ابتدا امر بهتر است با شناخت عوامل موثر در گرفتگی توالت های ایرانی و فرنگی از وقوع این حادثه ناخوشایند جلوگیری کنید؛ اما اگر با چنین مسئله ای نیز مواجه شدید، می توانید از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید تا فرایند رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی را در کمترین زمان ممکن انجام دهد یا از روش های ساده و کاربردی خانگی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی استفاده کنید.

در هر حال شاید بپرسید گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی چه پیامدهایی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در ابتدای امر عدم تحلیه سریع توالت صحنه ناخوشایندی را در سرویس بهداشتی منزل یا محیط کار ایجاد می کند که حتما برای شما شرم آور است؛ اما در کل گرفتگی توالت بر سایر تاسیسات منزل نیز تاثیر می گذارد و ممکن است موجب گرفتگی سایر لوله ها و چاه فاضلاب شود که در نهایت این اتفاق موجب بالا آمدن آب فاضلاب در محیط ساختمان می شود و بوی ناخوشایندی را در محیط نشر می دهد.

بنابراین اگر بخواهیم به طور کلی به پیامدهای عدم رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی اشاره کنیم، موارد زیر از جمله مهم ترین فاکتورها در این خصوص می باشند:

 • پرداخت هزینه های سنگین به موجب خسارت های به جامانده در ساختمان
 • گرفتگی سایر لوله های فاضلاب و چاه فاضلاب
 • انتشار بوی ناخوشانید در محیط منزل یا محل کار
 • آلودگی سرویس بهداشتی
 • بالا آمدن آب فاضلاب و نشر آن در محیط ساختمان
 • ایجاد صدمات جدی بر بدنه ساختمان و تاسیسات آن

Figure 2  مشکلات گرفتگی توالت

رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی با چند روش خانگی

در وهله اول اگر مشکل گرفتگی توالت چندان جدی نیست، شاید بتوانید با چند روش ساده خانگی این مشکل را رفع کنید؛ اما اگر با انجام این روش ها هم مشکل حل نشد، این یعنی با گرفتگی شدید لوله های فاضلاب مواجه هستید و بهتر است در این زمینه از یک تکنسین ماهر و کاربلد کمک بگیرید تا با تشخیص دقیق محل گرفتگی لوله ها در منزل و محل کار به سرعت فرایند رفع گرفتگی لوله های فاضلاب انجام شود.

با این حال اگر می خواهید به تنهایی و با روش های ساده خانگی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی اقدام کنید، چند روش خانگی در این زمینه وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید:

 • آب داغ

در اولین حالت می توانید از یک سطل آب داغ برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی استفاده کنید. در این روش به صورت پیاپی چند سطل آب داغ را درون توالت خالی کنید و پس از آنکه توالت از هرگونه آلودگی مدفوع و فضولات تخلیه شد، می توانید آن را با آب سرد تمیز کنید.

 • ترکیب خانگی لوله بازکنی فوری

اگر به مواد شوینده صنعتی دسترسی ندارید یا به دنبال یک روش ساده و خانگی هستید، باید بگوییم ترکیب شیمیایی آب، سرکه و جوش شیرین ترکیب فوق العاده ای در این زمینه می باشد. برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی به وسیله این ترکیب ابتدا لازم است یک فنجان جوش شیرین را درون توالت بریزید و سپس ترکیب یک فنجان آب و نصف فنجان سرکه را به آن اضافه کنید. با این کار جوش شیرین همچون اسید قوی عمل کرده و گرفتگی لوله های توالت را در کمتر از چند دقیقه از بین می برد.

 • محلول شوینده

شاید ساده ترین روش خانگی رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی استفاده از محلول های شوینده لوله بازکنی فوری باشد. این مواد را می توانید از فروشگاه ها تهیه کنید؛ اما توجه داشته باشید که برخی از محلول بسیار خطرناک و قوی هستند، بهتر است حین استفاده مراقب باشید.

 • دستگاه فنر زنی دستی

اگر با عملکرد دستگاه فنر زنی آشنا هستید، می توانید این ابزار دستی را از ابزار تهیه کرده و از آن در زمینه رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی استفاده کنید.

 

Figure 3  رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی

در حالت کلی این روش ها زمانی در رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی پاسخگو هستند که مشکل گرفتگی توالت چندان جدی نباشد؛ اما اگر تخلیه آب در توالت، حمام و آشپزخانه به سختی انجام می شود، یعنی گرفتگی تنها در قسمت لوله های توالت منزل نیست بلکه گرفتگی لوله های فاضلاب در نقاط مختلف ساختمان رخ داده که باید به وسیله ابزار پیشرفته محل گرفتگی تشخیص داده شود.

برای اینکه بتوانید در سریع ترین زمان ممکن و با اصول خاص مهندسی مسئله رفع گرفتگی لوله های فاضلاب و رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی را حل کنید، می توانید از خدمات گسترده شرکت لوله بازکنی فوری استفاده کنید. تیم حرفه ای لوله بازکنی فوری با ارائه خدمات شبانه روزی در هر ساعت از شبانه روز می تواند برای رفع مشکلات شما حاضر شود و شما برای استفاده از خدمات تکنسین های مجرب لوله بازکنی فوری می توانید به آدرس سایت www.loolebazkonifori.com مراجعه کرده و پس از دریافت مشاوره از کارشناسان ما درخواست خود را برای انجام هرگونه خدمات تاسیسات ساختمان اعلام کنید.