رفع بوی بد فاضلاب با روش های خانگی

بوی بد فاضلاب از کجا نشات می گیرد؟

پیش از آنکه به فکر رفع بوی بد فاضلاب باشید، شاید بهتر باشد علت وقوع این اتفاق ناخوشایند را بررسی کنید. اقدامات مختلفی در زمینه رفع بوی بد فاضلاب انجام می شود که همگی اثر بخش هستند؛ اما آنچه در این خصوص اهمیت دارد، اقداماتی است که شما برای پیشگیری از وقوع این حادثه ناخوشایند انجام می دهید که البته در این اقدام پیروز نمی شوید، مگر اینکه با علل رخداد ناخوشایند بوی بد فاضلاب در محیط منزل یا محل کار آشنا باشید.

بوی بد فاضلاب از عوامل مختلفی سرچشمه می گیرد و ممکن است به دلایل گوناگونی ایجاد شود؛ اما در حالت کلی علت اصلی بوی بد فاضلاب در محیط ساختمان گرفتگی لوله های فاضلاب است که این اتفاق ممکن است در زمان های مختلفی به دلیل باقی ماندن پسماند مواد غذایی، گیر افتادن زباله های جامد، جمع شد مو در لوله ها و … ایجاد شود.

بنابراین در حالت کلی وقوع چنین اتفاقی نشاه می دهد با مشکل گرفتگی لوله های فاضلاب مواجه هستیم و بهتر است هر چه زودتر چاره ای برای آن بیندیشیم. باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب کار چندان دشواری نیست؛ اما اگر به موقع انجام نشود پیامدهای سنگین و پر هزینه ای را به دنبال دارد. بدین ترتیب بهتر آن است که برای جلوگیری از چنین اتفاقات ناخوشایندی پیش از هر چیز علل بوی بد فاضلاب را بدانیم و در زمینه پیشگیری از چنین واقعه ای اقدامات لازم را انجام دهیم یا در هر حالت کلی تر اقداماتی را در جهت رفع بوی بد فاضلاب انجام دهیم.

Figure 1  علت بوی بد فاضلاب

 

با بوی بد فاضلاب چه کار کنیم؟

شاید چنین به نظر برسد که بوی بد فاضلاب وقتی در محیط منزل یا محل کار می پیچید، اتفاق نحس و ناخوشایندی است؛ اما اگر خوب دقت کنید این اتفاق زبان لوله های فاضلاب است که به شما می گوید هر لحظه ممکن است اتفاق وحشتناک تری به وقوع بپیوندد!

بنابراین بهتر است هر زمان با صدای فریاد لوله های فاضلاب مواجه شدید، هر چه زودتر چاره ای برای خاموش کردن این صدا بیندیشید و به طریقی این مشکل را رفع کنید تا مشکلات بیشتری با عواقب سنگین تر برای شما به وجود نیاید.

رفع بوی بد فاضلاب با استفاده از روش های خانگی می تواند یک راه درمانی ساده و به نوعی پیشگیری محسوب شود. در واقع استفاده از روش های خانگی برای زمان هایی است که شما با مشکل خفیف گرفتگی لوله های فاضلاب مواجه هستید و بدین وسیله از بروز اتفاق ناخوشایند بعدی مثل ترکیدگی لوله ها، گرفتگی عمیق فاضلاب و نشتی فاضلاب به پی ساختمان جلوگیری می کنید؛ اما توجه داشته باشید که در شرایط حادتر استفاده از روش های خانگی جوابگو نیست و شما حتما باید از یک تکنسین ماهر و متخصص کمک بگیرید تا با باز کردن گرفتگی لوله های فاضلاب، بوی بد فاضلاب را از بین ببرد.

Figure 2  رفع بوی بد فاضلاب

 

روش های خانگی رفع بوی بد فاضلاب

در زمینه رفع بوی بد فاضلاب روش های مختلف و حتی تجهیزات پیشرفته ای وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید به سرعت این مشکل را رفع کنید؛ اما توجه داشته باشید که اگر گرفتگی لوله فاضلاب شدید باشد، حتما باید از یک تکنسین ماهر برای لوله بازکنی فوری کمک بگیرید یا با استفاده از تجهیزات لوله بازکنی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب اقدام کنید.

با این حال از جمله اقداماتی که می توان از آن ها برای رفع بوی بد فاضلاب استفاده کرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  • ترکیب آب داغ، جوش شیرین و سرکه

یکی از قوی ترین محلول های شیمیایی که به سادگی می توانید در منزل آن را بسازید و در جهت رفع بوی بد فاضلاب از آن استفاده کنید، ترکیب آب داغ، جوش شیرین و سرکه است. در این روش ابتدا جوش شیرین و سرکه را با آب داغ مخلوط کرده و آن را از طریق راه آب سینک ظرفشویی، راه آب حمام و توالت به داخل لوله های فاضلاب می ریزیم، سپس با گذشت بیست دقیقه مجددا آب داغ را از طریق راه آب ها وارد فاضلاب می کنیم تا بدین طریق لوله ها را از هرگونه پسماند پاک سازی کنیم.

  • مواد شوینده

برای رفع بوی بد فاضلاب همواره مواد شوینده مختلفی به بازار عرضه می شود که می توانید به صورت مداوم این مواد را از بازار خریداری کرده و با استفاده مداوم و به صورت دوره ای از ایجاد هرگونه بوی نامطبوع فاضلاب در محیط منزل جلوگیری کنید.

Figure 3  روش های خانگی رفع بوی بد فاضلاب

  • سرکه و جوش شیرین

برخلاف ترکیب شیمیایی آب داغ، سرکه و جوش شیرین در این حالت لازم است ابتدا مقداری جوش شیرین را به صورت خشک از طریق راه آب داخل لوله ها بریزید و سپس سرکه را ریخته و تا پانزده دقیقه صبر کنید. ترکیب حاصل به صورت فوم درآمده و از راه آب بیرون می زند؛ اما حداقل پانزده دقیقه به ترکیب حاصل زمان بدهید و پس از آن آب داغ را درون لوله ها بریزید تا هر گونه آلودگی باقی مانده بر مسیر لوله ها از بین برود.

  • ترکیب آب و مخمر

یک بسته مخمر را با آب داغ ترکیب کرده و محلول حاصل را از طریق راه آب آشپزخانه یا حمام و توالت به درون لوله های فاضلاب بریزید. در این روش یک شب کامل اجازه دهید ترکیب آب و مخمر درون لوله ها بماند و صبح روز بعد با ریختن آب داغ لوله ها را تمیز کنید.

Figure 4  رفع بوی بد فاضلاب به صورت تخصصی

استفاده از روش های خانگی می تواند در پیشگیری از ایجاد بوی بد فاضلاب در محیط موثر باشد؛ اما در زمان هایی که با مشکلات جدی گرفتگی لوله فاضلاب مواجه هستید، بهتر است از یک تکنسین ماهر و کاربلد کمک بگیرید تا به طور جدی و تخصصی فرایند باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب انجام شود.

تیم تخصصی تکنسین های کاربلد شرکت لوله بازکنی فوری با ارائه انواع خدمات تاسیساتی آماده همکاری با ارگان های دولتی، مجتمع های تجاری، شرکت های عمومی و خصوصی و مجتمع های مسکونی می باشد. برای استفاده از خدمات شرکت با سابقه لوله بازکنی فوری تهران می توانید به آدرس سایت به نشانی www.loolebazkonifori.com مراجعه کرده و پس از بررسی خدمات شرکت و دریافت مشاوره از کارشناسان و متخصصین ما درخواست خود را برای دریافت خدمات لوله بازکنی فوری ارائه نمایید.