رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

سینک ظرف‌شویی یکی از کاربردی‌ترین وسایل آشپزخانه بوده که همه اعضای خانواده بارها و بارها به سمت آن می‌روند. به دلیل شستشوی مکرر ظرف‌ها و امکان رشد میکروب، بهتر است دلایل بوی بد فاضلاب آشپزخانه را شناسایی کرده و به فکر راه‌حل‌هایی برای رفع آن باشید. غذاهای باقی‌مانده در سینک، تجمع چربی‌ها و در نهایت رشد باکتری‌ها باعث می‌شوند این قسمت از آشپزخانه بوی بد بگیرد.

روش‌هایی برای ازبین‌بردن بوی بد فاضلاب آشپزخانه

روش از بین بردن بوی بد فاضلاب آشپزخانهاگر درباره ساده‌ترین راهکار برای رفع بوی بد چاه آشپزخانه بپرسید، قطعا استفاده از شوینده‌ها را پیشنهاد می‌دهیم اما استفاده از این مواد شوینده با ضررهایی همراه است. درست است که استفاده از این مواد باعث پاکیزگی لوله‌ها می‌شود، ولی استفاده منظم آن‌ها پوسیدگی لوله‌کشی منازل را به همراه دارد. همچنین این محصولات بوی بدی دارند و گازهایی را رها می‌کنند که برای همه افراد قابل‌تحمل نیست. از طرفی مضرات زیادی برای افراد دارای آلرژی یا آسم به همراه دارد.

علاوه بر استفاده از مواد شوینده در بعضی شرایط، ما راهکارهایی خانگی را برای رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه پیشنهاد می‌کنیم. این راهکارها دردسر کم‌تری دارند. اما در بعضی حالت‌ها مانند گیر کردن لوله‌ها یا سینک در آشپزخانه نیاز به راه‌حل دیگری دارند که قطعا همه این موارد را بررسی می‌کنیم.

اولین روش؛ شترگلویی را پر از آب کنید.

شترگلویی یا زانویی موجود در محیط آشپزخانه که مرتبط با سینک ظرف‌شویی هستند را پیدا کنید.

در بازه‌های زمانی دو هفته یکبار، دو لیوان آب یا بیش‌تر درون شترگلویی‌ها بریزید.

آب موجود در شترگلویی‌ها از خروج گازها در این بخش خودداری می‌کنند.

دومین روش؛ ترکیبی از نوشابه، جوش‌شیرین و سرکه سفید را درست کنید.

جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن و گرفتگی لوله فاضلاب

به یک عدد بطری نوشابه نیاز دارید. نصف محتویات این بطری را درون لوله بریزید.

جوش‌شیرین به‌اندازه یک فنجان درون لوله بریزید.

سپس یک لیوان سرکه سفید را به محتویات قبلی درون لوله اضافه کنید.

بعد از نیم ساعت الی یک ساعت، یک کتری آب جوش را درون لوله بریزید.

سومین روش؛ محلولی از جوش‌شیرین و سرکه را تهیه کنید.

به‌اندازه یک‌چهارم یک فنجان، جوش‌شیرین را درون لوله بریزید و ۲۰ دقیقه صبر کنید.

بعد از اضافه‌کردن، یک فنجان سرکه سفید روی جوش‌شیرین ریخته و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید.

سپس یک کتری آب جوش را درون لوله خالی کنید.

چهارمین روش؛ مخمر نان ‌و آب را با یکدیگر ترکیب کنید.

یک بسته مخمر نان ‌و آب جوش را با یکدیگر حل کنید.

سپس این ترکیب را درون لوله‌ای که از آن بو می‌آید، بریزید.

به مدت ۲۴ ساعت زمان دهید تا این ترکیبات درون لوله بماند.

در آخر، لوله را با آب جوش یا با آب سرد شستشو دهید.

پنجمین روش؛ مخلوطی از لیمو، نمک، جوش‌شیرین و تکه‌های یخ را درست کنید.

جوهر نمک برای باز کردن لوله فاضلابترکیبی از نمک و جوش‌شیرین را درست کرده و درون لوله بریزید.

روی این مخلوط، آب بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه زمان دهید.

تکه‌های یخ و لیمو را روی لوله قرار دهید تا یخ‌ها آب شوند.

سپس تکه‌های لیمو را برداشته و لوله را با آب شستشو دهید.

علت بوی بد چاه و سینک آشپزخانه

بنر لوله بازکنی فوریبوی بد فاضلاب نشان می‌دهد که گاز سمی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب به داخل منزل نشت پیدا کرده است. این بو به‌صورت دائمی یا فقط در زمان‌های مختلفی قابل استشمام است. این بو بسیار غلیظ و بسیار رقیق است. در هر جایی از خانه، مانند حمام، توالت و آشپزخانه ممکن است بویی شبیه تخم‌مرغ گندیده، ماهی یا لاشه گندیده را احساس کنید.

قطعا حس‌کردن این بو در آشپزخانه و به‌خصوص سینک غیرقابل‌تحمل بوده و حتی می‌تواند باعث بوگرفتن ظرف‌ها شود. به همین دلیل ساکنین استان تهران باتوجه‌به مناطقی که قرار دارند به لوله‌بازکنی نیاز پیدا می‌کنند. برای مثال لوله‌ بازکنی شرق تهران می‌تواند به رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه کمک کند.

چاه سینک ظرف‌شویی و خارج‌شدن بوی بد فاضلاب

علت بوی بد فاضلاب آشپزحانه چیستبعد از ریشه‌یابی علت بوی بد فاضلاب سینک آشپزخانه ممکن است به آبراه داخل سینک ظرف‌شویی یا چاه سینک برسید. علت اصلی این بوی بد در چاه ظرف‌شویی، جمع‌شدن پسماندهای غذا درون سیفون یا در مسیر فاضلابی است که زیر سینک قرار دارد.

این بوی بد در چاه سینک منجر به بوی بد در لوله‌ها می‌شود. زیرا حجم زیادی از پسماند مواد غذایی در این مسیر جمع شده و چربی‌ها، دیواره درونی لوله فاضلاب سینک را احاطه کرده‌اند. در این حالت، رفع بوی بد چاه آشپزخانه تنها با استفاده از مواد شستشو دهنده فاضلاب امکان‌پذیر است. اگر حجم چربی‌هایی که به جداره لوله سینک چسبیده‌اند، زیاد است باید لوله فاضلاب سینک را تعویض کنید.

محل اتصال لوله فاضلاب سینک و خارج‌شدن بوی بد از آن

اگر به دنبال علت بوی بد فاضلاب سینک آشپزخانه هستید. احتمالا استفاده از لوله فاضلاب ساده و عدم وجود سیفون در آشپزخانه نیز یکی دیگر از دلایل آن است. در این حالت لوله‌خرطومی که جنسی پلاستیکی دارد بدون استفاده از هیچ‌گونه بست یا فیتینگ به داخل دیوار وارد شده است. بنابراین اطراف لوله فاضلاب کاملا باز بوده و همین فضای آزاد باعث خروج بوی بد فاضلاب به آشپزخانه می‌شود. همچنین از این طریق، راهی برای ورود حشرات موذی به داخل آشپزخانه و کابینت‌ها ایجاد می‌کنید. با استفاده از سیفون، هر سه قسمت این ابزار به‌وسیله بست و فیتینگ به یکدیگر وصل می‌شوند. در این صورت هیچ درزی درون دیوار بازنمی‌ماند و به لوله اصلی فاضلاب وصل می‌شود. علل مختلفی باعث ایجاد بوی بد در سینک آشپزخانه شده و در ادامه هر یک از آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

گیر کردن ذرات غذا در زهکش

وجود باقی‌مانده غذاها در لوله فاضلاب یا سینک، اصلی‌ترین علت بوی بد فاضلاب سینک آشپزخانه محسوب می‌شود. زیرا بعد از گذشت مدت زمانی طولانی که غذاها داخل سینک یا لوله‌های فاضلاب آشپزخانه باقی می‌مانند، باکتری و قارچ‌های زیادی تجمع پیدا می‌کنند. در نهایت همین میکروارگانیسم‌ها باعث ایجاد بویی متعفن در آشپزخانه می‌شوند. شاید شما هم به‌عنوان راه‌حلی ساده برای ازبین‌بردن این بوی بد باشید. اما اگر با لوله‌ بازکنی تهرانپارس یا مجموعه‌ای که در نزدیکی محل زندگی شما قرار دارند تماس بگیرید، می‌توانید با راه‌حلی اساسی، این مشکل را حل کنید.  

رشد باکتری و کپک

یکی دیگر از دلایلی که این بوی بد را ایجاد می‌کند، باکتری‌های موجود در چاه هستند. زیرا در اثر تجزیه فاضلاب توسط باکتری‌ها، گازهای متان و آمونیاک خارج می‌شوند و بویی تعفن انگیز را در محیط آشپزخانه به وجود می‌آورند. حتی امکان دارد این گازها از طریق سیستم لوله‌های کشیده شده در ساختمان‌ها، وارد هر طبقه شوند. از طرفی با تجمع پسماند غذاها نیز این رشد باکتری‌ها و کپک‌ها بوده که بویی بد را منتشر می‌کنند.

گرفتگی در لوله‌ها

درصورتی‌که بوی بدی را در آشپزخانه استشمام می‌کنید، احتمالا یکی دیگر از علت‌های آن مربوط به گرفتگی یا ایجاد مشکلاتی در لوله‌ها است. برای رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه که ناشی از گرفتگی در لوله‌ها است باید با یک لوله‌بازکنی معتبر که نیروهایی ماهر دارند، در ارتباط باشید. لوله‌بازکن‌های حرفه‌ای از بهترین تجهیزات و تخصصی‌ترین دستگاه استفاده می‌کنند تا بوی بد در آشپزخانه را برطرف کنند.

تجمع چربی‌ها

احتمالا شما هم تجربه داشته‌اید که هنگام شستن ظروف، چربی‌هایی مانند کره را درون سینک می‌ریزید. حتی اگر این کار را هم انجام ندهید، با عدم شستشوی صحیح ظروف چرب و روغن‌دار و پاک‌نکردن چربی از روی آن‌ها، احتمالا مقدار زیادی از چربی‌ها را وارد سینک کرده‌اید. در نهایت همین چربی‌ها در سینک یا لوله‌های آن تجمع پیدا می‌کنند و مانع از عبور آب می‌شوند. علاوه بر تاثیر جمع‌شدن این چربی‌ها در بوی بد، باکتری‌ها و میکروب‌هایی که در این محیط‌های پر از چربی تجمع دارند نیز بوی بدی را از خود منتشر می‌کنند.

نکاتی برای جلوگیری از بوی بد فاضلاب  آشپزخانه

  1. اجازه ندهید چربی و روغن از روی ظروف وارد سینک ظرف‌شویی شوند. برای این کار، با استفاده از حوله‌های کاغذی چربی‌هایی که کف قابلمه، ماهیتابه یا ظروف وجود دارند را پاک کنید.
  2. بعد از هر بار جوشاندن آب در کتری، آب اضافی را درون سینک بریزید. در این صورت باکتری‌های تولیدکننده بوی بد در سینک آشپزخانه از بین می‌روند.
  3. یادتان باشد سرویس منظم لوله‌های آشپزخانه توسط یک لوله‌بازکن حرفه‌ای باعث می‌شود این بخش از آشپزخانه برای همیشه تمیز بماند و دیگر بوی بدی را در این نقطه از خانه استشمام نکنید. برای این کار کافی است با لوله‌ بازکنی نارمک یا هر مجموعه دیگر لوله‌بازکن فوری که نزدیک محل زندگی شما قرار دارد، تماس بگیرید.
  4. یک توری محافظ روی دریچه سینک ظرف‌شویی قرار دهید تا باقی‌مانده مواد غذایی وارد لوله‌ها نشوند.
  5. برای جلوگیری از وارد شدن مواد غذایی به درون سینک و لوله‌های آن می‌توانید تمام باقی‌مانده غذاها را از روی ظروف درون سطل زباله بریزید.
  6. زمانی که منزل را ترک می‌کنید، دریچه سینک ظرف‌شویی را با جوش‌شیرین بپوشانید. این کار باعث می‌شود بوی بدی در  آشپزخانه به وجود نیاید. همچنین در هر هفته یک‌بار، مقداری جوش‌شیرین در فاضلاب آشپزخانه بریزید.

لوله‌ بازکنی فوری ۲۴ ساعته در خدمت شماست

نیروهای لوله‌بازکن فوری در خدمت شما هستند تا بتوانید هر گونه مشکلی که باعث ایجاد بوی بد می‌شود را برطرف کنید. اغلب اوقات، این بوی بد ناشی از گرفتگی‌های لوله‌های آشپزخانه بوده که برای حل این مشکل به‌صورت اساسی بهتر است از لوله‌بازکن‌های باتجربه در لوله‌بازکن فوری کمک بگیرید. 

در صورت تماس با مجموعه‌ای از لوله‌بازکن فوری که در نزدیکی محل زندگی شما قرار دارد، قطعا این مشکل شما در هر ساعتی از شبانه‌روز حل می‌شود. رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه با کمک لوله‌ بازکنی فوری در هر ساعت از شبانه‌روز به‌عنوان بهترین راه‌حل برای این مسئله معرفی شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *