حفاری انواع چاه چگونه است؟

حفاری انواع چاه از گذشته تا امروز

با وجود ابزارهای کاربردی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، امروزه کمتر کسی وجود دارد که بخواهد حفاری انواع چاه های آب و فاضلاب را با روش های دستی انجام دهد. حفاری انواع چاه در گذشته به روش های دستی و با ابزارهای سنتی انجام می شد البته که در آن زمان نیز برای حفاری انواع چاه ها از روش های مختلفی استفاده می کردند؛ اما در هر حال استفاده از تجهیزات پیشرفته و امروزی فرایند حفاری را راحت تر کرده و تغییرات عظیمی را در این زمینه دیدی آورده است.

حفاری انواع چاه در وهله اول به نوع چاهی که حفر می کنیم بستگی دارد، یعنی شرایط برای حفاری چاه فاضلاب و حفاری چاه های آب تا حدودی متفاوت است. به عنوان مثال در حفاری انواع چاه آب معمولا حفاری تا جایی ادامه می یابد که به آب یا سفره های آب زیرزمینی برسیم ولی در حفاری چاه های فاضلاب بسته به نوع خاک و منطقه یک عمق مشخص برای چاه در نظر گرفته می شود تا حفاری بر اساس یک معیار خاص انجام شود.

با این حال در حالت کلی امروزه اغلب از تجهیزات پیشرفته برای حفاری انواع چاه استفاده می شود و دیگر کمتر منطقه ای است که در این دوره حفاری چاه های آن به صورت دستی انجام شوند. علاوه بر این خدماتی که امروزه شرکت های تاسیساتی در این زمینه ارائه می کنند، بسیار مورد توجه قرار گرفته، به طوری که در اغلب مناطق شهری و روستایی افراد با استخدام تکنسین های ماهر سعی می کنند از تجهیزات پیشرفته استفاده کنند تا حفاری ها در کمترین زمان ممکن انجام شود.

 

Figure 1  حفاری انواع چاه آب و فاضلاب

 

حفاری انواع چاه چگونه انجام می شود؟

تجهیزات پیشرفته صنعتی که در زمینه حفاری طراحی شده اند، امروزه کاربرد وسیعی را در زمینه تاسیسات دارند و اغلب این دستگاه عملیات حفاری را با بالاترین دقت و در کمترین زمان ممکن به انجام می رسانند. همچنین با توجه به آنکه حفاری انواع چاه به روش های گوناگونی انجام می شود، این دستگاه ها به نوعی طراحی شده اند که می توانید به راحتی از آن ها در هر عملیاتی استفاده کنید، در واقع این دستگاه ها بالاترین کاربری آماده شده اند.

با وجود دستگاه های پیشرفته هنوز هم روش های مختلفی برای حفاری انواع چاه وجود دارد، یعنی هنوز هم از روش های گوناگونی در این خصوص استفاده می شود؛ اما در حالت کلی اگر بخواهیم بگوییم که حفاری انواع چاه چگونه انجام می شود یا به طوری کلی چند روش برای حفاری چاه های مختلف وجود دارد، این عملیات را می توان به سه روش کلی دسته بندی کرد.

شناخت انواع روش های حفاری یکی از مهم ترین مسائل در ساخت انواع چاه آب و فاضلاب به شمار می رود؛ اما شاید با خود بگویید حفاری چاه که به عهده تکنسین است، پس چه نیازی است در این زمینه اطلاعات داشته باشیم؟! در پاسخ باید بگوییم که شناخت نوع چاه و روش حفر آن در برخی مواقع بسیار کمک رسان است، به عنوان مثال در زمان هایی که با ترکیدگی یا نشتی لوله ها مواجه هستید، شناخت نوع چاه و روش حفر آن می تواند در پیدا کردن محل گرفتگی و ترکیدگی به شما کمک کند.

با این حساب با توجه به اهمیت شناخت انواع چاه و روش های حفر آن، شاید بهتر باشد به بررسی انواع روش های حفاری چاه بپردازیم. بدین ترتیب در ادامه انواع روش های حفاری چاه را معرفی می کنیم.

 

Figure 2  حفاری چاه با ابزار و تجهیزات پیشرفته

 

انواع روش های حفاری چاه های آب و فاضلاب

 

  • حفاری ضربه ای

در این روش از انواع روش های حفاری چاه از دستگاه ها و تجهیزات به خصوصی استفاده می شود و اغلب این روش در حفاری چاه های آب کاربرد دارد. در مناطق کوهستانی که اغلب خاک جنس مقاوم تری داشته و معمولا در حفر چاه با انواع سنگ های سخت مواجه هستیم، استفاده از دستگاه های ضربه ای می تواند فرایند حفاری چاه را تسریع بخشد.

دستگاه های ضربه ای ساختار ساده ای دارند، به طور کلی این دستگاه ها از چند مته و یک خرک چهار قطبی تشکیل شده اند تا با ضربه زدن و سوراخ کردن سنگ ها، آن ها را از مسیر حفاری چاه کنار بزنند.  مته ها در این دستگاه حرکت رفت و برگشتی دارند و در کل با یک فرایند منظم به سنگ ها ضربه زده و آن ها را خرد می کنند.

دستگاه های ضربه ای که در بازار به سوندوز نیز معروف هستند، تجهیزات قابل حمل و کاربردی می باشند؛ اما در حالت کلی برای استفاده از این ابزار بهتر است با طرز کار آن ها آشنا باشید یا از یک تکنسین در این زمینه کمک بگیرید.

 

  • حفاری چرخشی

اگر قصد دارید چاه عمیقی حفر کنید، توصیه می کنیم از دستگاه های حفاری چرخشی در این زمینه کمک بگیرید. این ابزار با ساختاری ساده و با حرکتی دورانی در حفر چاه های عمیق مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما توجه داشته باشید که ساختار ساده این ابزار تنها برای زمین های نرم طراحی شده و از آن ها نمی توان در مناطق کوهستانی و زمین های سنگی استفاده کرد.

 

  • حفاری توربینی

این روش که از جمله متدهای جدید می باشد، با ابزار پیشرفته و مجهزی در یک چشم بر هم زدن فرایند حفاری انواع چاه را به انجام می رساند. دستگاه های حفاری توربینی ابزار پیشرفته و پر قدرتی هستند که معمولا از جنس فولاد طراحی می شوند، از این رو دستگاه های پرکاربردی در حفاری انواع چاه آب و فاضلاب در مناطق مختلف جغرافیایی به شمار می آیند.

استفاده از دستگاه های توربینی علاوه بر دانش به مهارت های خاصی نیز نیاز دارد که تنها تکنسین های متخصص و کاربلد از آن برخوردار می باشند. بنابراین بهتر است در این زمینه با افراد ماهر و با تجربه کار کنید.

 

Figure 3  انواع روش های حفاری چاه

 

 حفاری انواع چاه با لوله بازکنی فوری تهران

تیم متخصص و با تجربه شرکت لوله بازکنی فوری از جمله گروه های ماهر و کاربلد در شهر تهران است که در زمینه ارائه خدمات گوناگون حفاری چاه، تخلیه چاه، لایروبی فاضلاب، مشکلات گرفتگی لوله، نشتی و ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب فعالیت دارد. این شرکت با سال ها سابقه فعالیت در حوزه تاسیسات از جمله شرکت های خدماتی معتبر در تهران است که خدمات خود را در قالب خدمات شبانه روزی به افراد ارائه می کند.

برای دریافت خدمات مختلف از شرکت چه در زمینه حفاری انواع چاه و چه در زمینه خدمات تخلیه، گرفتگی لوله ها، نشتی و www.loolebazkonifori.com می توانید به آدرس سایت مراجعه کرده و پس از مشورت با کارشناسان ما درخواست خود را برای دریافت خدمات لوله بازکنی فوری مطرح نمایید.