اهمیت لایروبی فاضلاب و بهترین روش اجرای آن

اهمیت لایروبی فاضلاب

وقتی فاضلاب دچار گرفتگی و رسوب می شود، به مرور زمان تجزیه مواد زائد و پساب های فاضلابی به سختی انجام شده و در پی این اتفاق ممکن است مشکلات زیادی چه از نظر بهداشتی و چه از نظر تخریب محیط زیست به وجود آید، از این رو توصیه می شود با لایروبی فاضلاب به صورت مداوم از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید.

لایروبی فاضلاب با روش های مختلفی انجام شده و هدف از انجام این کار می تواند متفاوت باشد؛ اما در هر حال توجه به زمان بندی لایروبی های فاضلاب امری ضروری در حفاظت از منابع زیست محیطی محسوب می شود که باید به موقع و به صورت مداوم انجام پذیرد.

همانطور که می دانید فاضلاب سیستمی برای تخلیه پساب ها و پسماندهای شهری و خانگی است و این سیستم در اکثر مواقع به گونه ای طراحی می شود که به طور طبیعی فاضلاب تصفیه شده و پساب های آن در طبیعت دفع شود؛ اما در حالتی که پساب ها و مواد جامد در دیواره چاه فاضلاب رسوب می کنند، گرفتگی های به وجود آمده در مجاری فاضلاب مانع از جذب و دفع فاضلاب شده و در نهایت این اتفاق مشکلات زیادی از جمله انتشار بوی نامطبوع در محیط، تخریب منابع زیست محیطی، تجمع حشرات موذی، موش و انواع حیوانات به وجود می آورد که قطعا تمامی این مسائل می تواند سلامت انسان و دیگر موجودات زنده را نیز به خاطر اندازد.

علاوه بر تاثیری که لایروبی فاضلاب در حفاظت از منابع محیط زیست دارد و بهداشت محیط را تامین می کند، لایروبی کانال های  فاضلاب موجب دفع سریع پسماندهای شهری و خانگی می شود. در واقع این فرایند جانی تازه به شاهراه های فاضلاب شهری می دهد که در تسریع روند تصفیه بسیار موثر است.

Figure 1  لایروبی چاه فاضلاب

 

لایروبی فاضلاب چگونه انجام می شود؟

فرایند لایروبی فاضلاب به روش های مختلفی انجام شده و از دستگاه ها و تجهیزات گوناگونی در این زمینه استفاده می شود؛ اما در حالت کلی این عملیات نوعی تخلیه چاه محسوب شده که به وسیله دستگاه های مکنده، پمپ ها و تانکرهای تخلیه انجام می شود. برای انجام این عملیات معمولا از تکنسین های متخصص کمک گرفته می شود؛ اما در گذشته این افراد را مبنی می نامیدند که معمولا با بستن یک طناب به داخل چاه یا کانال فاضلاب می رفتند و به کمک ابزار آلات مخصوص دیواره های فاضلاب را تراش می دادند تا رسوبات از جداره فاضلاب جدا شده و راهی برای دفع پساب ها به خاک ایجاد شود.

در دنیای امروز که تجهیزات پیشرفته ای برای انجام عملیات های تخلیه چاه وجود دارد، دیگر کمتر کسی است که برای لایروبی به داخل چاه برود و با استفاده از ابزار سخت و سنگین دیواره های چاه را تراش دهد. امروزه استفاده از دستگاه های مکنده، نازل های شستشو، پمپ های پرقدرت، تانکرهای لایروبی و … بیشتر از روش های قدیمی در لایروبی کانال ها و چاه های فاضلابی کاربرد دارد که البته کار با این ابزار چندان هم ساده نیست و باید در این زمینه آموزش ببینند یا از یک تکنسین ماهر و با تجربه کمک بگیرید.

Figure 2  لایروبی فاضلاب چگونه است؟

لایروبی فاضلاب چه زمان هایی انجام می شود؟

زمان دقیقی برای انجام عملیات لایروبی کانال ها و چاه های فاضلابی مشخص نشده؛ اما بسته به نوع چاه و خاکی که چاه در آن احداث شده می توان دوره های مشخصی را برای انجام فرایند لایروبی انتخاب کرده و طی این دوره ها عملیات لایروبی را انجام داد.

به عنوان مثال در چاه های جذبی که اغلب فرآیند تخلیه چاه هر ده سال یکبار انجام می شود، چون نوع خاک شن بوده و دفع پساب ها راحت تر انجام می شوند، بهتر است هر چند سال یکبار انجام دهید تا مسیر فاضلاب از هر نوع پسماندی تمیز شده و فرایند دفع و تصفیه به سرعت انجام شود.

چاه های فاضلابی که در مناطق کوهستانی حفر می شوند، با توجه به جنس سخت خاک معمولا فرایند دفع به سختی انجام می شود و چه بسا رسوب لایه های چربی، لجن و فاضلاب فرایند موجب کاهش سرعت تصفیه و دفع مواد می شود، از این رو بهتر است در دوره های بیشتری و زمان های کوتاه تری به طور مداوم فرایند لایروبی را برای چنین چاه هایی انجام داد.

در کنار لایروبی چاه های فاضلابی گاهی ممکن است از سیستم لایروبی برای پاکسازی مسیر رودخانه ها، مسیل های آب، چاه های قنات و آب شرب نیز استفاده شود که در این زمینه نیز از همان ابزار و روش های لایروبی استفاده می کنند با این تفاوت که فرایند لایروبی به منظور تصفیه آب قنات یا پاکسازی مسیل های آب آشامیدنی از لجن ها و انواع آلودگی ها انجام می شود.

Figure 3   لایروبی فاضلاب

بهترین روش لایروبی فاضلاب چیست؟

بسته به شرایط محیط و نوع چاه از روش های مختلفی می توان برای لایروبی استفاده کرد. در واقع استفاده از روش ها و تجهیزات و ابزارهای لایروبی بیشتر به نوع خاک، نوع چاه و حتی شرایط زندگی و بودجه مالی شما بستگی دارد؛ اما در کل در این زمینه بهتر است به جای استفاده از ابزار سنتی و روش های قدیمی از یک تکنسین ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا فرایند لایروبی با جدیدترین ابزار و در کمترین زمان ممکن انجام شود.

لایروبی با تجهیزات پیشرفته امروز در هر مکانی به سرعت انجام می شود و برخلاف روش های خطرناک قدیمی با کمترین آسیب همراه می باشد؛ اما اینکه با این ابزار چگونه باید کار کرد، قطعا هر کسی از عهده این کار برنمی آید. بنابراین نقل همیشه باید کار را به کاردان آن بسپارید!

گروه تاسیساتی لوله بازکنی فرمی تهران با ارائه خدمات گسترده در زمینه لایروبی انواع چاه های فاضلابی، تخلیه چاه، باز کردن گرفتگی لوله های فاضلاب، نشتی و ترکیدگی لوله ها آماده همکاری با ارگان های دولتی، شرکت های خصوصی و عمومی است. برای اطلاع از خدمات شرکت یا دریافت مشاوره در زمینه چگونگی انجام خدمات می توانید به آدرس سایت به نشانی www.loolebazkonifori.com مراجعه کنید.

متخصصین حرفه ای لوله بازکنی فوری با ارائه خدمات بیست و چهار ساعته و ضمن آشنایی کامل با شیوه عملکرد دستگاه های لایروبی در هر ساعت از شبانه روز آماده همکاری می باشند.

Figure 4  لایروبی کانال ها و فاضلاب ها