پیدا کردن محل چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب در بازه های زمانی که گفته می شود حدودا ۴ سال یکبار است باید مورد بررسی و در صورت نیاز تعمیر و بازسازی شود . تعمیراتی همچون لایروبی و کف تراشی ، کول گزاری و طوقه چینی ، تخلیه چاه ، اتصال چاه به شبکه فاضلاب ، بازسازی و تعمیر چاه کهنه و … همگی باعث طول عمر چاه می شوند و از خطرات احتمالی ریزش چاه جلوگیری می کنند .اما پیدا کردن محل دقیق چاه فاضلاب قبل از تعمیرات ضروری و مشکل است .

نگران نباشید ما در این بخش نحوه صحیح پیدا کردن محل دهانه چاه را به شما آموزش می دهیم .

 

                                                                                                              پیدا کردن محل چاه فاضلاب

چیدمان موزاییک متفاوت

معماران و سازندگان ساختمان برای نشانه گزاری و پیدا کردن محل چاه فاضلاب از روش چیدمان متفاوت سنگ فرش و موزاییک استفاده می کنند . بدین معنی که اگر تما قسکت کف با موزایک در یک خواب و در یک راستا استفاده شده ، در قسمت بالای دهانه چاه برای نشانه گزاری آن خواب موزاییک را منفاوت در نظر می گیرند تا کاملا مشخص باشد . این عمل از گزشته تا کنون مرسوم بوده و حتی در ساختمانهای مدرن نیز از این روش استفاده می شود .

محل قرار گیری چاه با اطراف

با توجه به استانداردهای حفر چاه فاضلاب و همینطور اصول ایمنی چاه باید با دیوارهای اطراف و چاه های مجاور بیش از ۳ متر فاله داشته باشد . با توجه به این فاصله می توان محل تقریبی چاه را تخمین زد و حدود آن را پیدا کرد . مگر اینکه مقنی خارج از اصول و استانداردهای حفاری کار کرده باشد .

گوش کردن به صدای فاضلاب

معمولا لوله های خروجی فاضلاب که به داخل چاه هدایت می شوند از قسمت بالای دهانه چاه وارد فاضلاب می شوند و این امر باعث تولید صدا می شود . با استفاده از این موضوع می توانیم زمان استفاده ساکنین از آب در حمام ، آشپزخانه ، توالت و … به پایین ترین نقطه ساختمان یا حیاط رفته و با نزدیک کردن گوش به زمین صدای آب را دنبال کنیم .

در گذشته روشی رایج بود برای دنبال کردن صدای آب در زیر زمین و حتی پیدا کردن محل نشت آب که به آن می پردازیم : لیوانی را برداشته و به صورت وارونه ( قسمت دهانه لیوان به سمت پایین باشد ) آن را روی زمین قرار می دهیم و گوش خود را به آن می چشبانیم . شکل فیزیکی لیوان باعث تشدید صدا می شود و قدرت تضخیص را بالا می برد .

البته روش پیدا کردن محل چاه فاضلاب به وسیله گوش دادن به صدای آب خیلی دقیق نیست . چراکه صدا در چاه های کم آب و عمیق بسیار ضعیف است و همینطور صدای تولید شده در لوله ها و حتی صدای محیط می تواند ما را در تشخیص به اشتباه بیندازد . اما در کل در خیلی از موارد جواب می دهد .

کندن کف ساختمان

در آخرین مرحله اگر روشهای بالا را آزمایش کردید و موفق به تشخیص محل چاه فاضلاب نشدید راهی جز کندن کف ساختمان برای شما باقی نمی ماند . اما در این رابطه نیز می توانید جهت کم کردن میزان خسارت یکی از آخرین خروجی های آب به کف ساختمان را انتخاب کنید و دور آن را بکنید تا جهت لوله خروجی مشخص شود ، سپس با دنبال کردن لوله خروجی فاضلاب می توانید محل دهانه چاه را بیابید .

لوله بازکنی فوری با بکارگیری پیشرفته ترین تجهیزات و نیروهای کارامد و مجرب و همچنین تجربه ۳۰ ساله در زمینه تخلیه چاه ، حفاری و لایروبی چاه به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به شما می باشد . با کارشناسان ما در منطقه خودتان تماس بگیرید تا با کمترین خسارت محل دقیق چاه فاضلاب را برای شما مشخص کنیم .