مقدار شیب لوله های فاضلاب چقدر است؟

 

مقدار شیب لوله های فاضلاب شهری بر اساس استانداردهای لوله کشی فاضلاب ۲ درصد می باشد و چنانچه رعایت نشود موفق به دور کردن فاضلاب از لوازم بهداشتی ، توالت ، چاهک فاضلاب و … نخواهید شد و به مرور لوله ها دچار گرفتگی و رسوب شده و بوی فاضلاب به بیرون و فضای ساختمان وارد می شود .

لوله های فاضلاب باید با شیب مناسب و یکنواخت نصب شوند و نصب لوله های فاضلاب با شیب بیشتر یا کمتر سیستم تخلیه فاضلاب را دچار مشکل می کند . چنانچه شیب بیش از حد در نظر گرفته شود باعث می شود تا آب به سرعت از لوله ها خارج شود و مواد جامد و سنگین داخل لوله ها باقی می مانند و چنانچه شیب کمتری در نظر گرفته شود فاضلاب به درستی داخل لوله ها حرکت نمی کند و باعث رسوب و گرفتگی لوله های افقی فاضلاب می شود .

 

                                                                                                                       شیب لوله های فاضلاب

مقدار شیب لوله های فاضلاب شهری بر اساس استاندارد
  • طبق استاندارد شیب لوله های فاضلاب شهری بین ۱ تا ۳ درصد می باشد و بهترین حالت مابین این دو عدد است که ۲ درصد است . روش محاسبه شیب لوله کشی فاضلاب بدین صورت است که ابتدای لوله با انتهای لوله از نظر سطح باید ۲ درصد اختلاف داشته و خروجی پایینتر از ورودی قرار بگیرد .
  • شیب برعکس در لوله های افقی فاضلاب به هیچ عنوان مجاز نیست .
  • قطر لوله های فاضلاب در سراسر مسیر یکسان است و یا بزرگتر می شود و استفاده از لوله های با قطر کوچکتر در طول مسیر اشتباه است .
  • شیب لوله های فاضلاب نباید از ۲ درصد کمتر و از ۴ درصد بیشتر باشد .
  • سرعت حرکت فاضلاب باید ۷۰ سانتی متر در ثانیه باشد تا شستشوی لوله به صورت خودکار انجام شود .
  • لوله های با طول بیش از ۲ متر را باید به وسیله ابزارهای موجود و یا شن مهار کرد تا در طول مسیر لوله ها دچار انحنا نشوند .
  • در لوله کشی فاضلاب ساختمان باید از اتصالات ۴۵ درجه استفاده شود .
  •  پس از نصب لوله های فاضلاب و اتصالات مربوطه باید سیستم لوله کشی را از نظر نشت و استحکام تست کرد .

بهتر است قبل از انجام لوله کشی فاضلاب ساختمان با متخصصین لوله بازکنی فوری با شماره تلفن های ۰۹۱۲۳۰۵۳۱۲۳ و ۰۹۳۸۸۰۸۰۶۹۵ تماس گرفته و از مشاوره رایگان و تخصصی آنها استفاده کنید و در صورت لزوم عملیات لوله کشی فاضلاب را به کارشناسان این مجموعه بسپارید .