لایروبی چاه چیست؟ (از زمان لایروبی تا قیمت)

 

لایروبی چاه و کفتراشی چاه از اصلی ترین عملیات به منظور بالا بردن کارایی چاه های مختلف می باشد که به مرور زمان و با بالا رفتن عمر آنها انجام آن کاملا ضروری است. با توجه به اهمیت بسیار زیاد لایروبی چاه فاضلاب در زمان مناسب و با روش های کاملا استاندارد، در ادامه به سوالات و ابهاماتی از قبیل قیمت لایروبی چاه، مزایای لایروبی کانال فاضلاب و غیره پاسخ خواهیم داد.

 

لایروبی چاه چیست

دیواره و کف چاه و کانال های فاضلاب به مرور زمان و به دلایل مختلف ممکن است با چند لایه پوشیده شوند. به طوریکه جذب آب در آنها با اختلال مواجه شده و چاه به طور مرتب دچار گرفتگی گردد. رسوب گرد و خاک، مواد و مصالح ساختمانی، چربی و آب صابون در کف و دیواره های چاه از جمله دلایل بوجود آمدن این شرایط می باشند. به همین منظور لازم است با انجام عملیات لایروبی چاه فاضلاب لایه های اضافه قرار گرفته در دیواره ها و کف چاه از بین برود تا کارایی آن بهبود پیدا کند.

لایروبی چاه کشاورزی برعکس فاضلاب بوده و انجام آن باعث بالا رفتن سطح آب در آن می گردد. انجام لایروبی چاه عمیق به صورت مرتب باعث میشود شرایط استرخاج آب از زمین بهتر شده و کارکرد آن بهبود پیدا کند.

در منازل مسکونی و حتی محیط های صنعتی وجود لایه های متعدد بر دیواره و کف چاه باعث میشود تا بوی بسیار بدی از آن خارج شود. این بو حتی با تخلیه چاه نیز برطرف نشده و تنها راه حل برای آن، لایروبی چاه و زنده کردن دوباره آن می باشد. با این کار لایه های لجن قرار گرفته شده بر روی دیوار چاه با روش های مختلف تمیز شده و اصطلاحا چاه نفس میکشد.

 

لایروبی چاه سپتیک چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که باعث میشوند تا امکان اتصال چاه به شبکه فاضلاب وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر بستر خاک محل مورد نظر به شن و ماسه نمیرسد، در نتیجه در جذب آب دچار مشکل شده و امکان اتصال به فاضلاب مرکزی وجود نخواهد داشت. در این شرایط حوضچه سپتیک در زیرزمین محل مورد نظر حفر شده و کف و دیواره های آن با مصالح نفوذناپذیر کاملا عایق می گردد. تخلیه چاه سپتیک به مرور زمان و در دوره های مختلف به منظور جلوگیری از پرشدن آن و ایجاد نم و رطوبت صورت گیرد.

راکد بودن فاضلاب در حوضچه های سپتیک باعث میشود تا خیلی زود آب و چربی و مواد موجود در فاضلاب بر روی دیوارهای چاه رسوب کنند و منجر به پر شدن زودهنگام آن گردند. بهترین راهکار در این شرایط برای جلوگیری از پر شدن های زودهنگام چاه و بالا بردن کارایی آن و همچنین رفع بوی بد فاضلاب، لایروبی چاه سپتیک می باشد. با لایروبی چاه سپتیک می توان تا حد زیادی کارایی آن را بالا برد و مانع از خارج شدن بوی فاضلاب از چاه و حوضچه شد.

بهترین زمان برای لایروبی چاه فاضلاب

یکی از رایج ترین سوالاتی که در ذهن اغلب افراد بوجود می آید این است که چه زمانی لایروبی لازم است؟ آیا در مناطقی که به فاضلاب مرکزی متصل هستند نیز لازم است که نسبت به لایروبی چاه فاضلاب اقدام شود؟ در حالت کلی نمی توان مشخص کرد که هر چند ماه یا چند سال لایروبی و کفتراشی چاه لازم و ضروری می باشد. چون نوع چاه و محیط حفر آن (صنعتی یا مسکونی) و همچنین میزان استفاده از آن بر زمان لایروبی تاثیرگذار می باشند.

پر شدن مکرر چاه فاضلاب و حوضچه سپتیک، استشمام بوی بد فاضلاب و عدم رفع آن و گرفتگی های مداوم لوله فاضلاب از جمله نشانه هایی هستند که مشخص می کنند لایروبی ضروری است.

کفتراشی چاه فاضلاب

مزایای لایروبی چیست؟

کفتراشی و لایروبی کانال فاضلاب به دلایل مختلفی انجام میشود و از مهم ترین مزیت های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بالا بردن کارکرد چاه

همان طور که قبلا اشاره شد، ایجاد رسوب بر دیوارهای چاه باعث میشود تا جذب فاضلاب در آن براحتی انجام نشود و در نتیجه گرفتگی و پرشدن های متوالی را به همراه خواهد داشت. با لایروبی چاه فاضلاب و رسوب زدایی آن می توان چاه را دوباره زنده کرد. به طوریکه دوباره عملکرد و کارایی آن در جذب فاضلاب مانند چاه جدید شود. علاوه براین، با انجام این فرآیند می توان مانع از استخراج بوی بد فاضلاب از چاه شد و در نتیجه بهداشت محیط نیز تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.

جلوگیری از نم و رطوبت

ریختن مواد اسیدی به منظور تمیز کردن و رسوب زدایی چاه فاضلاب از رایج ترین کارهایی می باشد که اغلب افراد در محیط های مسکونی و صنعتی انجام می دهند. انجام این قبیل فعالیت ها باعث میشود تا خیلی زود به لوله های فاضلاب آسیب وارد شده و به مرور منجر به ترکیدگی لوله می گردد. اولین نشانه های تشخیص ترکیدگی لوله و نشت آب ایجاد نم و رطوبت در محیط می باشد که مشکلات زیادی ایجاد می کند. لایروبی چاه با روش های کاملا استاندارد مانع از رخ دادن چنین مشکلاتی شده و با انجام به موقع آن نم و رطوبت در محیط مشاهده نخواهد شد.

صرفه جویی در هزینه

افراد زیادی هستند که بخاطر از بین رفتن کارایی و کارکرد چاه تصمیم به حفر چاه جدید میگیرند. حفر چاه علاوه بر هزینه زیاد آن، فرآیندی زمان بر بوده و کنده کاری و کثیف کاری زیادی را به همراه دارد. در این شرایط با لایروبی چاه فاضلاب می توان در کمترین زمان و با کمترین هزینه چاه های قدیمی کاملا زنده کرد. علاوه براین، تخلیه چاه به صورت متوالی باعث میشود تا هزینه زیادی را متحمل شوید، اما با کفتراشی و لایروبی می توان یکی از اصلی ترین دلایل پرشدن مکرر چاه را از بین برد.

قیمت لایروبی چاه

روش های لایروبی چاه فاضلاب

با توجه به نوع چاه و نوع رسوبات موجود در آن روش های مختلفی برای لایروبی کانال فاضلاب و چاه وجود دارد. برای انجام این کار، ابتدا تخلیه چاه به طور کامل انجام شده و نیروهای کاملا متخصص و حرفه ای وارد چاه و کانال های فاضلاب شده و با ابزارهای دستی و یا مکانیکی نسبت به رفع رسوب اقدام می کنند. تراشیدن کامل دیوار و کف چاه تا مرحله ای که خاک نمایان شود برای چاه های فاضلاب کاربرد بسیار زیادی دارد. در طی انجام رسوب زدایی، لجن و مواد ذائد موجود در چاه تخلیه شده و در نهایت محیط داخل آن کاملا تمیز و بدون هرگونه لایه اضافه خواهد بود.

قیمت لایروبی و کفتراشی چاه

مساله بسیار مهمی که برای انجام کفتراشی و لایروبی چاه و کانال فاضلاب وجود دارد، قیمت آن می باشد. قیمت لایروبی چاه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اندازه چاه

اندازه و عمق چاهی که نیاز به لایروبی دارد، ارتباط مستقیم با قیمت آن خواهد داشت، به طوریکه هر چه اندازه آن بیشتر در نهایت منجر به افزایش قیمت لایروبی خواهد شد. دلیل اصلی این تاثیر، نیاز به زمان و تعداد نیروی انسانی بیشتر برای انجام این عملیات می باشد.

میزان رسوب چاه

نوع رسوبات و همچنین میزان آنها از دیگر موارد مهمی می باشند که در تعیین هزینه لایروبی چاه اثرگذار هستند. به عنوان مثال، اگر دیوارهای چاه با مواد و مصالح ساختمانی سخت پوشانده شده باشد، رفع و حذف آنها زمان بر و نیاز به استفاده از ابزارهای متعدد دارد. علاوه براین، بر اساس مقدار لجن و رسوب خارج شده از چاه نیز قیمت کفتراشی چاه محاسبه میشود.

انجام لایروبی توسط تیم های حرفه ای

لایروبی چاه بخاطر حساسیت بسیار بالایی که در حین تراشیدن دیواره های آن وجود دارد و بالا رفتن احتمال ریزش آن بخاطر انجام غیر اصولی این عملیات، باید توسط افراد حرفه ای انجام شود. تیم خدمات فنی تهران با داشتن سابقه فعالیت بالا در حوزه لوله بازکنی و تخلیه چاه در تهران، در مجموعه خدمات خود لایروبی چاه و کفتراشی را نیز قرار داده است. تمام این فعالیت ها توسط تیمی از افراد کاملا حرفه ای و با تجربه و با استفاده از ابزارهای کاملا مجهز انجام می گردد. به منظور استفاده از خدمات این تیم می توانید از راه های ارتباطی ارائه شده برای شعب مختلف خدمات فنی تهران در مناطق مختلف این شهر استفاده نمایید.