کول گذاری و طوقه چینی توسط تیم مجرب

کول گذاری و طوقه چینی در چاه (قنات) از متداول‌ترین فعالیت‌های ساخت‌وساز در کشور است و پیمانکاران بسیاری این فرآیند را انجام می‌دهند. طوقه چینی و کول گذاری انواع چاه، ایمنی و سلامت چاه را تضمین کرده و پس از حفر چاه، مهم‌ترین اقدام برای بهره‌برداری بلند مدت از این تاسیسات محسوب می‌شود. در این گفتار، شما با اهمیت طوقه چینی، کول گذاری و انواع آن و قیمت هر یک آشنا خواهید شد.

تیم لوله بازکنی فوری تمامی خدمات مربوط به کول گذاری و طوقه چینی را با قیمت بسیار مناسب در تهران انجام می‌دهد. برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

بنر لوله بازکنی فوریطوقه چینی چیست و چرا طوقه چینی می‌کنند؟

کول گذاری و طوقه چینی در چاه (قنات) از جمله فعالیت‌های ساختمانی است که در حوزه حفر چاه انجام شده و اجرای آن، نیازمند دقت، مهارت و رعایت کلیه اصول ایمنی برای ابنیه و کارگران خواهد بود. حفر چاه، مراحل گوناگونی داده که کول گذاری و طوقه چینی در چاه از جمله این مراحل به شمار می‌رود. متاسفانه هر ساله شاهد حوادث ناشی از کار در حوزه حفر چاه غیر اصولی هستیم. لذا انجام این عملیات بایستی توسط شرکت‌ها و موسسات معتبر دارای صلاحیت حرفه‌ای صورت بگیرد.

طوقه، دیوار حلقوی چاه است که از مصالح ساختمانی ساخته شده و استفاده می‌شود. طوقه چینی چاه، در بالاترین بخش از میله چاه انجام می‌گردد و درپوش چاه، روی آن قرار می‌گیرد. منظور از میله چاه، میله منتهی به دهانه چاه است.

عملیات طوقه چینی به دلیل جلوگیری از ریزش دهانه چاه و بدنه چاه در بلند مدت و هم‌چنین افزایش استحکام دهانه چاه صورت گرفته و معمولا با استفاده از آجر فشار اجرا خواهد شد.

طوقه چینی در تهرانمصالح مورد نیاز در طوقه چینی

در فرآیند طوقه چینی که بایستی توسط مقنی با تجربه انجام شود، شن، ماسه، سیمان و آجر کامل و سنگ استفاده می‌شود. آجرها در هر ردیف، مقداری جلوتر از ردیف تحتانی چیده شده تا دهانه چاه باریک شود و گلدانی روی آن نصب گردد.

آجر فشاری (زبره، گری، توپر) خوب، دارای عمر طولانی بوده و دوستدار محیط زیست است. معمولا هر تن آجر فشاری، بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ آجر دارد. چون مقاومت بالایی به رطوبت دارد، جذب آب بالایی داشته و در طوقه چینی، گزینه خوبی به شمار می‌رود. چسبندگی آجر فشاری با ملات سیمانی نیز قابل قبول بوده و در هر فصل سال می‌توان طوقه چینی با آجر فشاری انجام داد.

فرایند اصولی طوقه چینی

دقت کنید که نوع چیدمان و مصالح در طوقه چینی چاه، بایستی به گونه‌ای باشد که از مقاومت کافی در برابر فشار و ضربات ناشی از بارهای وارده و عوامل جوی، برخوردار باشد. رج‌ها در فرآیند طوقه چینی چاه بایستی اصولی انجام شود. یعنی چگونه؟

یعنی با توجه به قطر چاه، دایره‌ای از مرکز دهانه چاه رسم شده و ملات را روی رج اول ریخته و یکنواخت پهن کنید. سپس بعد از ان‌که رج اول انجام شد، رج دوم آغاز شود. آجرها طوری روی هم باشند که ۲ تا ۳ سانتی‌متر از رج اول جلوتر باشد. همین فرآیند ادامه پیدا می‌کند تا رج آخری. گلدانی چاه، در وسط طوقه چینی نصب خواهد شد.

ابعاد و اندازه هر یک از آجرها در فرآیند طوقه چینی مهم است. ریزش طوقه چاه در زمانی که طوقه چینی اصولی نباشد، مشاهده می‌شود. لذا برای ساخت طوقه محکم و بی نقص، از متخصصان این حرفه استفاده کنید.

قیمت طوقه چینی

چون طوقه حالت گلدانی یا کله قندی دارد، استحکام قابل توجهی به دهانه چاه می‌دهد و انجامش باید با بهترین مصالح صورت بگیرد. اگر بخواهید خودتان طوقه چینی بکنید بایستی تیشه و ماله و متر و بیل و کمچه و استانبولی و فرغون را در اختیار تکنسین مربوطه قرار دهید. شن و ماسه و سیمان و آجر و سنگ از مهمترین مصالح در طوقه چینی است که روند قیمتی آن هر در بازار  مصالح ساختمانی کشور، صعودی بوده است.

پس در قیمت طوقه چینی ، مصالح ساختمانی و دستمزد کارگر و حجم پروژه از فاکتورهای موثر است که باید در نظر  داشت. چون طوقه چینی همه جا یکسان نیست، به عواملی نظیر ارتفاع بستگی دارد. لذا انجامش توسط  کارشناسان، توصیه می‌شود.

از جمله موارد مهم در قیمت طوقه چینی، ابعاد طوقه چینی چاه است. اگر زمین شما سفت باشد، دهانه چاه باید عمقی حدود ۲ متر داشته باشد. اگر با زمین نیمه سفتی مواجه باشیم، انجام طوقه چینی در عمقی در حدود ۳ تا ۴ متر نیاز است و این ها در قیمت گذاری طوقه چینی لحاظ می شود.

کول گذاری چیست و علت کول گذاری در چاه چیست؟

کول گذاری در تهرانکول ها، قطعات بتنی و سیمانی هستند که در میله و انباری چاه استفاده می‌شود. هر چاه خوب، دارای انباری‌های گوناگون است تا استفاده حداکثری از فضای چاه به عمل آمده و افرادی که قصد دارند مدت زمان بهره‌برداری از چاه را پیش از عملیات تخلیه، حداکثر کنند، انباری‌های متعددی حفر می کنند.

پس در انباری‌ها نیز برای افزایش استحکام، به کول گذاری نیاز داریم. در واقع عملیات کول گذاری چاه، شبیه درست کردن ستون برای چاه است که سبب تقویت بدنه و به حداقل رساندن احتمال ریزش و تخریب چاه خواهد شد. در شرایطی که هزینه حفر چاه و قیمت کول گذاری و قیمت طوقه چینی ، فزاینده است و مصالح ساختمانی نیز گران شده است، بایستی از مجریان حرفه ای کول گذاری چاه و طوقه چینی چاه که از بهترین مصالح استفاده می‌کنند، بهره گرفت.

چرا کول گذاری در چاه انجام می‌ شود؟

اگر عملیات حفر میله و انباری چاه در لایه‌های سست خاک صورت بگیرد، کول گذاری چاه و تقویت سقف و دیواره‌ها الزامی خواهد بود. این موضوع در مناطق شمالی و جنوب ساحلی کشور، باید مد نظر هموطنان گرامی باشد. کول گذاری از دو نوع گرد و تخم مرغی استفاده می‌شود.

روش کول گذاری به این صورت است که از پایین به بالا انجام می‌گردد. برای جلوگیری از شکستگی کول‌ها، از تسمه استفاده می‌شود تا مهار شده و از ترک برداشتن آن‌ها نیز جلوگیری شود. البته در فعالیت‌های کانال سازی شهری و برون شهری، کم‌تر از تسمه برای نگهداری کول ها استفاده می‌شود چون حفر به صورت افقی است نه عمودی مثل حفر چاه.

به لوله بازکنی در محله رسالت نیاز داری؟ همین الان با شماره ۰۹۱۲۳۰۵۳۱۲۳ تماس بگیر تا در کمترین زمان متخصصین ما خودشون رو به محل گرفتگی لوله برسونن.

انواع کول گذاری و تفاوت‌های آن

کول گذاری چاه و تقویت سقف و دیواره‌ها، در عملیات حفر چاه حیاتی است. کول گرد، برای میله چاه کاربرد داشته و کول تخم مرغی نیز که بیضوی هم در بازار به آن گفته می‌شود، به منظور کول گذاری در انباری چاه است.

کول گرد میله چاه، به قطرهای خارجی ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ سانتی‌متر و ارتفاع ۲۵ سانتی متر و ضخامت ۳ تا ۴ سانتی‌متر تولید و مورد مصرف قرار می‌گیرد. حتی اگر بخواهید کانالی به عمق بیش از ۱۲۰ سانتی متر در زمین حفر کنید و برای عملیات گازرسانی، کابل‌کشی، آبرسانی و غیره استفاده کنید، کول به منظور تقویت بدنه کانال، توصیه می‌شود.

لذا کول گذاری صرفا برای تقویت بدنه چاه نیست. در حالی که در بسیاری از فعالیت‌های عمرانی و تاسیساتی ۳۱ استان کشور در مناطق شهری و بیابانی نیز کاربرد دارد. اگر ارتفاع انباری چاه شما، از ۱۵۰ سانتی‌متر و عرض ۱۲۰ سانتی‌متر تجاوز کنید، تقویت آن با کول گذاری، الزامی و ضروری است.

کول‌های انباری معمولا با ارتفاع ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۰، ۱۲۰ سانتی‌متر و عرض ۵۰، ۷۵ و ۷۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. در نصب و استفاده از کول‌ها در تاسیسات ساختمان، رعایت اصول و استانداردهای نظام مهندسی ساختمان باید مد نظر قرار بگیرد.

انجام خدمات طوقه در تهرانقیمت کول گذاری

قیمت کول گذاری به حجم پروژه و متراژ پروژه بستگی دارد. قطعا نرخ کول گذاری پروژه کانال سازی چند ده متری یا چند کیلومتری درون یا برون شهری برای تاسیسات گاز و آب و فاضلاب و تلفن و غیره، قیمت متفاوتی با کول گذاری چاه یک آپارتمان نوساز چند واحدی دارد.

پس در زمانی که قصد استعلام قیمت کول گذاری دارید، حجم و متراژ پروژه شما در قیمت گذاری تاثیر دارد. نوع کول مورد نیاز و هم‌چنین استفاده از تسمه یا میلگرد در اجرای آن، از دیگر پارامترهای موثر در قیمت دهی کول گذاری در نقاط مختلف کشور است.

به این‌ موارد، بایستی دستمزد روزانه تکنسین و کارگران را نیز اضافه کنید. با توجه به روند صعودی قیمت سیمان و ماسه و شن در کشور و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، شاهد روند صعودی قیمت کول هم هستیم. لذا اگر قصد کول گذاری برای تاسیسات داخلی یا خارجی دارید، در اسرع وقت نسبت به عقد قرارداد با طوقه چین و کول گذاری حرفه‌ای ، قرارداد منعقد کنید.

طوقه چینی و کول گذاری تضمینی

ما فرایند طوقه چینی و کول گذاری را با بهترین مصالح و با بهترین تکنسین‌ها در اسرع وقت برای پروژه‌های ساختمانی و عمرانی داخل و خارج شهر انجام داده و کل فرآیند را تضمین و حسن اجرای فعالیت خود را گارانتی می‌کنیم. برای استعلام قیمت و کسب اطلاعات تکمیلی از کارشناسان ما، از طریق فرم  ارتباطی در تماس باشید.