یکی از تلخ ‌ترین اتفاق ‌هایی که می ‌تواند در ساختمان شما اتفاق افتد این است که لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده و آب فاضلاب از چاه بالا بزند. آنچه شاهد خواهید بود تنها به آلوده کردن محیط،کثیف شدن فضای مشرف به چاه و بوی متعفن فاضلاب نیست. بلکه، خرابی های که ممکن است به بار بیاورد باعث می شود دچار دردسرهای تعمیر خانه که هزینه بالایی نیز در بر خواهد داشت داشته باشید. ممکن است به دلیل وجود باکتری و میکروب موجود در آب فاضلاب بیماری ایجاد کند،  برای رفع بوی بد فاضلاب و مشکلات بعد از آن، ابتدا باید علت بالا آمدن آب فاضلاب و روش های رفع آن در گام بعد را بشناسید.

علت بالا آمدن آب فاضلاب و روش های رفع آن

بنر لوله بازکنی فوریاصلی ترین علت بالا آمدن آب فاضلاب، گرفتگی مسیر لوله است. اما، دلایل دیگری نیز ممکن است باعث رخداد این پیشامد شوند که همه این موارد را در ادامه با جزییات بیشتری بررسی خواهیم کرد. بعد از بررسی علل، در قسمت بعد روش های رفع گرفتگی فاضلاب دستشویی، آشپزخانه و باقی موارد را در ادامه توضیح خواهیم داد. پس در قسمت ابتدایی، علت بالا آمدن آب فاضلاب را توضیح خواهیم داد.

حرکت ریشه درخت به داخل لوله فاضلاب

ورود ریشه درخت به لوله فاضلاباگر تعداد درختان حیاط تان زیاد باشد، ریشه درختان در جستجوی آب حرکت می کنند. همین موضوع باعث می شود ریشه ها وارد سیستم فاضلاب شده و باعث مسدود شدن، شکستگی و ایجاد شکاف در لوله شوند.  

گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلابهر خانه سیستم لوله کشی مشخصی دارد. این سیستم شامل لوله کشی آبراه اصلی و فرعی است که از طریق لوله اصلی، نقاط فاضلاب داخل خانه از فاضلاب توالت، آشپزخانه گرفته تا حمام و غیره را به فاضلاب شهری متصل می کند. یکی از هشدارهایی که لوله گرفته به شما می دهد این است که سرعت تخلیه وسایل خانگی اعم از ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و غیره کند تر از حالت معمول رخ می دهد. یا ممکن است کلا فرایند تخلیه انجام نشود. هشدار بعدی بالا زدن بوی فاضلاب در خانه یا محل کار، بازگشت آب توالت هنگام استفاده از سیفون، صدایی چون قل قل کردن درون چاه فاضلاب و مانند آن علت بالا آمدن آب فاضلاب باشد.

دلایل گرفتگی لوله های فرعی ساختمان

  •  انداختن اجسام سخت و جامد که قابل حل شدن نباشند. درست مانند دستمال کاغذی، نوار بهداشتی، پوشک بچه در چاه توالت فرنگی یا ایرانی
  •  ریختن مصالح ساختمانی در لوله هنگام ساخت بنا
  •  ریزش مو هنگام شستشوی سر در حمام لوله را مسدود می کند
  •  کم بودن شیب لوله ها
  •  ضایعات حمام مثل ته صابون ها و موارد این چنینی
  •  آشغال های آشپزخانه و با قی مانده غذاها
  • عیوب اساسی در ساختار لوله ها

گاهی ممکن است مشکلات ساختاری مانند پارگی و ساییدگی در لوله ها از ابتدا وجود داشته است. به مرور زمان و با ورود آشغال های ریز و درشت، این مشکلات بیشتر شده است. تا اینکه کاملا باعث ایجاد حفره، شکستگی در زانوی لوله ها و جابه جا شدن لوله ها شوند. این مشکل در نهایت منجر به سرریز شدن فاضلاب به درون محیط شده و بوی بری را در محیط به همراه کصافط ناشی از بالا زدن آب فاضلاب ایجاد می کند.

عیوب موجود در سیستم فاضلاب مرکزی

لوله کشی غیر اصولی و گرفتگی لوله هاگاهی علت بالا آمدن آب فاضلاب به لوله های فاضلاب شهری مرتبط است. به این صورت که ممکن است به دلیل بارش شدید باران یا برف سیستم مرکزی مسدود شده و باعث بازگشت فاضلاب به درون لوله ها شود.

روش های رفع بالا آمدن آب فاضلاب

بعد از بررسی علت بالا آمدن آب فاضلاب  باید به رفع آن بپردازیم. پس اولین گام، پی بردن به علت بالا آمدن آب فاضلاب و روش های رفع آن گام بعدی ما است. گامی حیاتی در پیشگیری است. با توجه به نکاتی که در ابتدا به آن‌ها اشاره کردیم، قبل از اینکه کار به جای باریک بکشد، این مشکل را شناسایی کنید. اگر ساکن تهران هستید می توانید از خدمات لوله بازکنی تهران استفاده کنید. اگر هم ساکن شهرهای دیگر هستید، می توانید با مشورت با این سایت ها مشکل خود را رفع کنید.

در ادامه روش های رفع مشکل بالا آمدن فاضلاب را بررسی خواهیم کرد.

پیشگیری بهتر از درمان است

پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانهسعی کنید روی چاه های خانه اعم از سینک ظرفشویی، چاه حمام و توالت و مانند آن از درپوش های مخصوص استفاده کنید تا از ورود هرگونه آشغال به درون چاه جلوگیری کند. به این طریق می توانید از به وجود آمدن یک دردسر بزرگ نجات پیدا کنید. سعی کنید در سینک ظرفشویی درپوش قرار دهید که ضایعات غذا و میوه به داخل لوله سینک و سپس به فاضلاب راه پیدا نکند. می توانید از یک سبد در کنار ظرفشویی استفاده کرده و ضایعات مختلف را درون آن خالی کنید. چربی های باقی مانده در ظروف غذا را داخل سینک نریزید. سعی کنید این روغن ها را در کیسه ای پلاستیکی ریخته و در سطل زباله قرار دهید. چربی ها به سینک می چسبند و گرفتگی ایجاد می کنند. در حمام نیز از توری و درپوش استفاده کنید که از ورود مو، صابون های شکسته و باقی ضایعات به درون چاه جلوگیری کند.

استفاده از مواد باز کننده چاه و فاضلاب

محلول لوله بازکن اکتیوعلت بالا آمدن آب فاضلاب و روش های رفع آن گاهی به سادگی تهیه یک مایع تخلیه کننده لوله ها است. کمی از این مایع را درون سینک ظرفشویی یا وان حمام بریزید.البته، دقت کنید که از این مایع در توالت ها استفاده نکنید. چرا که این ماده، باعث خوردگی انتهای لوله در کف توالت شده و باعث نشتی آب فاضلاب می شود و مشکل شما را دو چندان می کند.

استفاده از واترجت های مخصوص گرفتگی لوله ها

این واتر جت ها برای گرفتگی های عمیق و سطحی مناسب هستند. به کمک این دستگاه حتی می توانید ریشه گیاهانی که به داخل لوله وارد شده است را به همراه سایر زباله ها که در مسیر فاضلاب قرار گرفته اند و باعث ایجاد انسداد در لوله شده اند را از بین ببرید.  

از نیروی ماهر کمک بگیرید

دستگاه لوله بازکنی اتوماتیک و بدون کثیف کاریدر صورتی که مشکل حساس و غیر قابل حل بود و به کمک روش های خانگی مشکل بالا زدن آب فاضلاب حل نشد، باید از نیروهای متبحر کمک بگیرید. این نیروها به صورت تخصصی نقص پیش آمده را به کمک دستگاه های مختلف بررسی کرده و مشکل را به صورت عمقی ریشه کن می کنند. گاهی هم که مشکل از چاه منزل یا محل کار باشد، به حفر چاه نو می پردازند. به این روش مشکل را از اساس حل می کنند. اگرچه که این روش هزینه و دردسرهای خودش را دارد. اما، طبق تشخیص متخصص تنها راه حل اساسی خواهد بود. شرکتی چون لوله بازکنی فوری با وجود متخصصین کاربلد و حرفه ای، تجهیزات حرفه ای و کار درست و نیروی دلسوزی که دارد می تواند این مشکل را در کمترین زمان و با بهترین قیمت حل کند.  

جمع بندی نهایی

سیستم فاضلاب خانه ها، اداره ها، مدارس، بیمارستان ها و کلیه مکان های دیگر از بخش های مختلفی تشکیل شده است. اختلال در هر بخش باعث ایجاد مشکلی اساسی تر خواهد شد که ممکن است باعث بالا زدن آب فاضلاب از چاه شود. بوی بدی را در محیط پخش کند و  به سبب داشتن انواع میکروب باعث آلودگی محیط شود. مشکلی که اگر پیگیری نشود، خسارت های جبران ناپذیری را برای اهالی خانه ایجاد کند. در بالا علت بالا آمدن آب فاضلاب و روش های رفع آن را بررسی کردیم. روش هایی که گاه با کمک چند ابزار کوچک قابل حل هستند. گاه نیاز به یک نیروی متخصص همچون شرکت لوله بازکنی فوری دارند. شرکتی متعهد و متخصص در امور لوله بازکنی فوری که نیروها را به سرعت در کمترین زمان به سمت شما اعزام می کنند. شرکتی مجهز به تجهیزات و تکنولوژی روز برای باز کردن لوله ها و متخصصانی که در کمترین زمان مشکل سیستم فاضلاب شما را به طور اساسی پیدا کرده و در صدد رفع آن بر می‌آیند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *