آیا خانه شما بو می‌دهد و به دنبال پاسخی در مورد چگونگی از بین بردن بوی فاضلاب خانه خود هستید؟ اگر چنین است، به‌جای درستی آمده‌اید! نیازی نیست از ناخوشایندی بوی فاضلاب صحبت کنیم چراکه احتمالا خودتان این را خوب میدانید و برای همین هم اینجا هستید.

در این مطلب به بررسی شایع‌ترین دلایل بوی فاضلاب، چگونگی رفع بوی بد فاضلاب و همچنین راهکارهایی خانگی، تخصصی و غیرتخصصی برای رفع بوی بد فاضلاب خواهیم پرداخت. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. رفع بوی بد فاضلاب خود را به تیم تخصصی لوله بازکنی فوری بسپارید؛ انجام تمامی امور مرتبط با لوله بازکنی و گرفتگی چاه در کمترین زمان ممکن توسط تیم متخصص و با تجربه شماره تماس:

بنر لوله بازکنی فوریچگونه بوی فاضلاب را از بین ببریم

مواردی مانند غذا، مو، چربی یا هر چیز دیگری که بتواند لوله‌های شما را مسدود کند، باعث ایجاد بوی ناخوشایند در خانه می‌گردد و با خیس شدن دوباره، هر بار و هر بار بوی بد آن دوباره شروع می‌شود. اگر زمانی که شیر آب قسمتی از خانه را باز می‌کنید و آب در سینک جمع می‌شود یا تخلیه کندی دارد به ‌احتمال بسیار بالا لوله فاضلاب شما مسدود شده است؛ اما دلایل مسدود شدن چاه فاضلاب و راهکارهای رفع بوی بد فاضلاب چیست؟

گرفتگی لوله‌ها و فاضلاب زمانی نمایان می‌شود که در یکی از راه‌آب‌های ساختمان با مشکل عدم تخلیه آب یا فاضلاب مواجه شوید و چه بسا چنین مشکلی پیامدهای فراوانی را برای خانه و ساکنین آن به دنبال دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مسدود شدن راه آب توالت، حمام و ظرفشویی اشاره کرد که به دنبال چنین اتفاقی مشکلاتی مثل پیچیدن بوی نامطبوع فاضلاب در محیط منزل، عدم تخلیه فاضلاب توالت و سرریز شدن سینک ظرفشویی از آب به وجود می‌آید.

دلایل انتشار بوی بد فاضلاب

راه‌های مختلفی برای تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب وجود دارد؛ اما پیش از هر چیز بهتر است به‌جای استفاده از روش‌های ساده و ناکارآمد خانگی از یک تکنسین ماهر و باتجربه کمک بگیرید تا هر چه سریع‌تر نقطه گرفتگی لوله فاضلاب و علت آن مشخص شود. تکنسین‌ها و متخصصین در این مرحله از ابزارهای پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند تا زودتر محل گرفتگی را پیداکرده و اقدامات لازم را در جهت رفع بوی بد فاضلاب انجام دهند.

با این حال بررسی برخی موارد می‌تواند در تشخیص گرفتگی لوله‌های فاضلاب به شما کمک کند. شما می‌توانید فرآیند تخلیه فاضلاب را در راه‌آب‌های مختلف منزل بررسی کنید و اگر متوجه شدید در برخی قسمت‌ها تخلیه آب به‌کندی انجام می‌شود، یعنی با مسئله جدی گرفتگی لوله‌های فاضلاب مواجه هستید و بهتر است هر چه سریعتر فکری برای این مشکل بکنید.

رفع بوی فاضلاب

۱.خشک شدن شتر گلویی

به طور کلی علت وجود این قطعه U شکل جلوگیری از ورود گازهای عامل بوی بد و در نتیجه پیشگیری از انتشار آن است. آبی که در شتر گلویی وجود دارد گازهای آمونیاک، دی‌اکسید کربن و … را در خود حل کرده و از انتشار آن به محیط جلوگیری می‌کند. در مواردی مهندسی‌های غیر استاندارد باعث خشک شدن آب شتر گلویی و در نتیجه انتشار بوی بد فاضلاب گردد.

۲.پر شدن چاه و نشت آن

این مورد نیز یکی از مشکلات رایج در ساختمان‌هاست و باعث ایجاد بوی بد در خانه می‌گردد. پر شدن چاه می‌تواند به دلیل غیراستاندارد بودن آن و یا مرغوب نبودن زمین اطراف آن رخ دهد. در این موارد متخصصان معمولا چاه را تخلیه کرده و مشکل را جل می‌کنند. البته دردسر این مشکل از موارد دیگر کمی بیشتر است.

۳.گیر کردن فضولات و مواد جامد در شتر گلویی

در برخی موارد به دلیل U شکل بودن لوله، آشغال‌ها و فضولات مانند مو در آن گیر کرده و به‌مرور زمان فاسد می‌شود. در نتیجه این امر بوی بدی از چاه ساطع می‌گردد. این مورد معمولا با استفاده از دریل و فنر برقی مخصوص رفع می‌شود. متخصصان لوله‌بازکنی فوری به راحتی این مشکل را برای شما حل خواهند کرد.

گیر کردن مواد جامد در فاضلاب۴.فاسد شدن پسماند مواد در لوله

این مورد که معمولا در آشپزخانه اتفاق می‌افتد به دلیل ریختن و رسوب مواد غذایی در لوله‌هاست. این رسوب‌ها پس از مدتی فاسد شده و بوی بسیار بدی را منتشر می‌کنند. برای رفع این مورد می‌توان از فنر برقی حرفه‌ای استفاده کرد. با حرکت دورانی این فنر تمام پسماندها و آشغال‌ها در آن گیر کرده و بیرون کشیده می‌شوند.

رفع بوی بد فاضلاب

بوی بد فاضلاب ممکن در مکان های مختلف خانه رخ دهد، در ادامه این محتوا به بررسی رفع بوی فاضلاب در این مکان‌ها می‌پردازیم:

·رفع بوی بد فاضلاب در آشپزخانه

دلیل بوی بد فاضلاب در آشپزخانه معمولا رسوب گرفتگی و ماندن غذاها در لوله‌ها یا شتر گلویی است. این مورد در بسیاری از خانه‌ها رخ داده و به راحتی می‌توان با استفاده از فنر زن برقی آن را حل کرد. همچنین این مشکل می‌تواند از جمع شدن فاضلاب و مواد اضافی در سینک ظرفشویی ناشی شود که باید باز شده و تمیز گردد.

· رفع بوی بد توالت فرنگی

این مشکل از بخش زیرین توالت فرنگی ناشی می‌شود. برخی تصور می‌کنند چون آب تمیز کاسه را پر کرده است پس نباید بویی از آن ساطع شود اما واقعیت این است ک مشکل از جای دیگریست و بو در بخش زیرین باید رفع شود. این ایراد معمولا از آب‌بندی توالت فرنگی است و برای رفع بوی بد فاضلاب در آن لازم است به یک متخصص و سرویس‌کار مراجعه نمایید. چرا که خود ب تنهایی نمی‌توانید آن را درست کنید. متخصصان ما در لوله‌بازکنی فوری آماده ارائه انواع خدمات به شما عزیزان هستند.

بوی بد توالت فرنگی·رفع بوی بد توالت ایرانی

یکی از مشکلات عمده بسیاری از افراد بوی بد دستشویی است. دلیل اصلی این بو نشت گاز سمی سولفید هیدروژن به دلیل مشکل در گلویی است که برای حل آن معمولا نیاز به یک فنرزن دارید. این مشکل معمولا با فنر زدن حل شده و رفع بوی بد فاضلاب با این روش امکان‌پذیر است.

·رفع بوی فاضلاب از لباسشویی

این مورد نیز معمولا به دلیل مشابهی با موردی که در رفع بوی بد فاضلاب در آشپزخانه گفته شد مشابه است و دلیل آن جرم‌گرفتگی لوله‌ها و در نتیجه فاسد شدن و انتشار بوی بد از آن‌هاست. این مورد نیز نیاز به فنر زدن یا استفاده از محلول‌های بسیار قوی لوله‌بازکنی دارد.

روش‌های ساده خانگی رفع بوی بد فاضلاب

لوله‌بازکنی سریع، فوری و تخصصی معمولا با استفاده از تجهیزات و ابزار مخصوصی انجام می‌شود که معمولا هر کسی این ابزارها را ندارد ولی اگر هنوز گرفتگی لوله شما حاد نیست و می‌خواهید با چند روش خانگی گرفتگی لوله‌های فاضلاب را رفع کنید، شاید چند مورد ساده‌ی زیر بتواند در مشکلات خفیف گرفتگی لوله‌های فاضلاب به شما کمک کند.

۱.استفاده از پیستون

یک پیستون ساده اغلب برای رفع بوی بد فاضلاب کافی است. البته درصورتی‌که گرفتگی چاه فاضلاب جزئی باشد. در این صورت نیز باید مطمئن شوید که از نوع مناسب آن برای کار استفاده می‌کنید زیرا انواع مختلفی از پیستون وجود دارد. برخی برای استفاده در سینک‌ها و برخی دیگر برای رفع بوی بد فاضلاب و گرفتگی توالت‌ها ساخته‌شده‌اند؛ بنابراین در انتخاب خود دقت کنید.

۲.استفاده از ترکیب سرکه و جوش‌شیرین

ترکیب سرکه و جوش‌شیرین یک ترکیب اسیدی قوی است که می‌توانید برای گرفتگی لوله‌های فاضلاب توالت و حمام از آن استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید این روش کمی خطرناک است و باید مراقب باشید.

۳.استفاده از آب داغ

در ساده‌ترین حالت از آب داغ برای گرفتگی لوله‌ها استفاده کنید. در این روش حداقل سه بار پشت سر هم آب داغ را از راه آب به داخل لوله‌های فاضلاب بفرستید تا اگر مانعی بر سر راه وجود دارد و یا گرفتگی به خاطر تجمع چربی‌هاست، بدین ترتیب از بین برود.

۴.استفاده از مواد شوینده قوی

اگر مشکل گرفتگی لوله‌های سینک ظرفشویی است، می‌توانید با محلول قوی مواد شوینده و آب داغ چربی‌های انباشته‌شده در لوله‌ها را تمیز کنید.

۵.استفاده از یک فلز یا فنر بلند

در بعضی موارد می‌توانید با یک فلز کوچک یا یک سیخ و فنر دستگاه فنر زنی درست کنید و از آن برای رفع گرفتگی و رفع بوی بد فاضلاب استفاده نمایید.

۶.پر کردن شتر گلویی‌ها از آب

تمام شتر گلویی‌های خانه را پیدا کرده و هر دو هفته یک‌بار همه آن‌ها را از آب پر کنید. با این کار از خشک شدن گلویی‌ها جلوگیری خواهید کرد.

۷.استفاده از جوش‌شیرین و نوشابه

نصف یک بطری نوشابه را درون لوله بریزید، پس از آن یک لیوان جوش‌شیرین را نیز به آن اضافه کنید. حالا نوبت به یک لیوان سرکه سفید و پس از یک ساعت یک کتری آب جوش می‌رسد. پس از آن نیز باقی نوشابه را در لوله بریزید. احتمالا پس از این کار لوله شما و گرفتگی‌های آن باز شده و رفع بوی بد فاضلاب حاصل خواهد شد.

استفاده از روش‌های خانگی شاید ساده به نظر برسند؛ اما ممکن است در برخی موارد کمک شایانی در رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب دارند.

محلول‌های رفع بوی بد (بهترین مایع بوگیر فاضلاب)

محلول‌های بسیاری برای رفع بوی بد فاضلاب وجود دارند که از آن‌ها نیز می‌توانید در وهله اول و پیش از هر اقدام دیگری استفاده کنید. چرا که احتمالی وجود دارد که با همین کار مشکل بوی بد فاضلاب رفع شود. محلول‌های بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مختلف وجود دارد که می‌توانید هرکدام را که می‌خواهید انتخاب کرده و از آن برای رفع بوی بد فاضلاب خود استفاده کنید.

لوله‌بازکنی با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته

لوله‌بازکنی فوری و تخلیه چاه از جمله خدماتی است که شرکت ما به صورت تخصصی ارائه می‌دهد. در واقع با توجه به شرایط بغرنج و پر چالشی که گرفتگی لوله‌ها برای ساکنین یک خانه به وجود می‌آورند، انتظار چنین خدماتی آن هم از شرکت‌های تاسیساتی و خدماتی چندان هم جای تعجب ندارد!

گرفتگی لوله‌ها و فاضلاب زمانی نمایان می‌شود که در یکی از راه‌آب‌های ساختمان با مشکل عدم تخلیه آب یا فاضلاب مواجه شوید و چه بسا چنین مشکلی پیامدهای فراوانی را برای خانه و ساکنین آن به دنبال دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مسدود شدن راه آب توالت، حمام و ظرفشویی اشاره کرد که به دنبال چنین اتفاقی مشکلاتی مثل پیچیدن بوی نامطبوع فاضلاب در محیط منزل، عدم تخلیه فاضلاب توالت و سرریز شدن سینک ظرفشویی از آب به وجود می‌آید.

در پایان

استفاده از خدمات شرکت‌های تاسیساتی در زمینه لوله بازکنی مجیدیه و تخلیه چاه فوری می‌تواند مشکل گرفتگی فاضلاب را برطرف کرده و از پیامدهای مختلف این اتفاق جلوگیری کند؛ اما پیش از آن تشخیص گرفتگی لوله‌ها موضوع مهمی است که حتما باید بدان توجه داشته باشید.

در واقع در ابتدای مسیر لازم است که شما تشخیص دهید که علت عدم تخلیه آب و فاضلاب به خاطر گرفتگی لوله‌های فاضلاب اتفاق افتاده است و سپس با انتخاب یک روش مناسب یا به کمک تکنسین‌های متخصص این مشکل را حل کنید و چاره‌ای برای باز کردن گرفتگی لوله و رفع بوی بد فاضلاب منزل خود بیندیشید.